Świat na scenie: Yasmina Rezy

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 19:16
Yasmina Reza jest autorką kilku sztuk cieszących się dużym powodzeniem w Europie i w Polsce.


Yasmina Reza
jest autorką kilku sztuk cieszących się dużym powodzeniem w Europie i w Polsce. Z mniejszym uznaniem jej twórczość spotkała się rodzinnej Francji, a to z powodu wyraźnych nawiązań do tradycji teatru bulwarowego (choć trzeba powiedzieć, że są to tylko nawiązania a nie kontynuacja). Dlatego też jej sztuki we Francji wystawiane są głównie w teatrach prywatnych. Niektóre z nich - w reżyserii samej autorki.

Swoje związki z teatrem Yasmina Reza zaczęła od aktorstwa. Później przygotowała dla scen paryskich kilka adaptacji scenicznych znanych utworów (między innymi "Przemianę" Franza Kafki, którą wyreżyserował Roman Polański), by wreszcie stać się dramatopisarką  uhonorowaną nagrodą Moliera. W Polsce najbardziej znana jest jej dramat "Sztuka" wystawiony między innymi przez Krystiana Lupę i Pawła Miśkiewicza.

Fragment tego utworu znajdzie się w audycji, obok najnowszej sztuki Rezy pt. "Bóg mordu" (obydwie sztuki w przekładzie Barbary Grzegorzewskiej). We fragmentach wystąpili: Andrzej Mastalerz, Sławomir Pacek i Jolanta Niewiadomska. To co łączy te sztuki – to wspaniała szermierka słowna bohaterów – dzieli waga konfliktów i nastrój finałowych rozstrzygnięć.

Na audycję z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka zaprasza Iwona Malinowska

 

17 marca 2010, godz. 21:30

Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej: Tankred Dorst

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 16:36
„Ja, Feuerbach” - sztuka o teatrze oraz o aktorze, który musi zejść ze sceny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej. Jean Paul Sartre

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 17:50
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem Janusza Majcherka przygotowana z okazji 30. rocznicy śmierci tego filozofa, publicysty, prozaika i dramaturga, laureata literackiej Nagrody Nobla za rok 1964.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2010 20:53
16 czerwca 2010, godz. 21.30
rozwiń zwiń