Powieść w Teatrze Wyobraźni: Sergiusz Piasecki "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 11:40
W cyklu Powieć w Teatrze Wyobraźni słuchowisko na podstawie książki "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" Sergiusza Piaseckiego, w adaptacji Bogumiły Prządki i reżyserii Jana Warenyci. i

21 listopada 2009, godz.18:00

W głównych rolach: Adam Bauman, Robert Czebotar, Lech Łotocki, Krystyna Tkacz, Grażyna Wolszczak, Witold Pyrkosz, Krzysztof Kołbasiuk.

Sergiusz Piasecki urodził się w roku 1901 w Lachowiczach koło Baranowicz, a zmarł 45 lat temu w Londynie.  W wojnie polsko-bolszewickiej walczył w polskiej Dywizji Litewsko-Białoruskiej, do której wstąpił jako ochotnik. Potem służył w polskim wywiadzie ofensywnym na Związek Sowiecki. Aresztowany w roku 1926 roku, spędził 12 lat w więzieniu. Tam zaczął pisać swoje pierwsze powieści. Najsłynniejszą z nich jest "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy". Wydana po raz pierwszy w 1937 roku, zdobyła olbrzymią popularność, o czym świadczą aż cztery wydania do wybuchu II wojny światowej. Wysoko oceniło tę powieść wielu pisarzy, w tym Stanisław Mackiewicz, Melchior Wańkowicz, Juliusz Kaden-Bandrowski i Marian Hemar. Powieść napisana w formie autobiografii stanowi opis życia przemytników na pograniczu polsko-sowieckim w latach dwudziestych.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwójka na weekend

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2009 11:50
W najbliższy weekend Program 2 Polskiego Radia zaprasza na premierę słuchowiska według znakomitego opowiadania Franza Kafki pt. „Proces” oraz na spotkanie z Wacławem Tkaczukiem – tegorocznym laureatem Nagrody im. Witolda Hulewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Tomczyk "Norymberga" - PREMIERA!

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2009 15:12
W najbliższą niedzielę premiera słuchowiska Wojciecha Tomczyka "Norymberga" Słuchowisko wg sztuki w reżyserii Macieja Englerta. Występują m.in.: Maja Ostaszewska, Piotr Fronczewski i Marta Lipińska. Realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski, opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko.
rozwiń zwiń