V tom "Lekcji muzyki" Piotra Orawskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 15:00
Do księgarń trafił już kolejny zbiór słynnych antenowych wykładów naszego nieodżałowanego kolegi. Dwójka jest oczywiście patronem medialnym wydawnictwa.
V tom Lekcji muzyki Piotra Orawskiego
Foto: materiały wydawcy

Piąty tom "Lekcji muzyki" jest drugim poświęconym klasycyzmowi. Autor ukazuje w nim narodziny romantyzmu poprzez dojrzałą i późną twórczość Ludwiga van Beethovena. Przedstawia kompozytora IX Symfonii jako wielkiego innowatora, który jednocześnie nawiązywał w swojej muzyce do czasów wcześniejszych, zwłaszcza do dzieł Haendla.
Szczegółowo omówiony został rozwój klasycystycznej kameralistyki w utworach Haydna, Mozarta i Beethovena, początki i kształtowanie się jednej z najpopularniejszych form muzycznych w XIX wieku – kwartetu smyczkowego.
Oratoria i opery należały do najważniejszych gatunków w twórczości kompozytorów epoki klasycyzmu. Autor omawia proces sekularyzacji zachodzący w sferze muzyki religijnej, szczegółowo analizując najważniejsze dzieła sakralne klasyków wiedeńskich. Pisząc o operze zwraca uwagę na jej rolę w życiu społecznym i kulturze XVIII oraz początku XIX wieku.

Do książki dołączona jest płyta wydawnictwa Paraty "Beethoven: Rondos & Bagatelles". Na kopii fortepiano Antona Waltera z 1795 roku zagrała Natalia Valentin.

okle.pl/mm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA MUZYKA Piotr Orawski
Czytaj także

Piotr Orawski: świat jako partytura

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 14:00
- Biblia to wielka muzyczna partytura - mówił Piotr Orawski w audycji z cyklu "Świat jest dźwiękiem". Jego wierni słuchacze wiedzą, że znakomity radiowiec potrafił w sposób przekonujący odnieść to określenie do całej rzeczywistości. Zapraszamy do wysłuchania fragmentów jego słynnych muzyczno-edukacyjnych cykli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Orawski wciąż uczy muzyki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 18:00
Dzięki uprzejmości wydawnictwa Kle przedstawiamy fragmenty "Lekcji muzyki" Piotra Orawskiego, książkowych wersji jego słynnego cyklu audycji, które prowadził w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Orawski - muzyką chciał zmieniać świat

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 10:00
- "Panie Orawski, a dlaczego nie chodzi Pan do mnie na seminarium?" - spytała Pani Profesor zaskoczona wiedzą młodego studenta. Na co on: "Tak? A co by Pani jeszcze chciała wiedzieć" - we wspomnieniowej audycji o zmarłym autorze "Lekcji muzyki" opowiadali jego przyjaciele, nauczyciele i współpracownicy.
rozwiń zwiń