XXVIII Warszawskie Spotkania Muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 12:00
Doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej rozpocznie się 10 maja i potrwa przez osiem dni. Zapraszamy!
Agata Szymczewska
Agata SzymczewskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Warszawskie Spotkania Muzyczne istnieją od 1986 roku. Ich twórcą i dyrektorem jest kompozytor Władysław Słowiński, a organizatorem Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich, przy współpracy  Programu 2 Polskiego Radia S.A. Dzięki specyficznej formule Spotkań wielu miłośników muzyki dawnej może, niejako przy okazji, poznać twórczość współczesną i przekonać się, że ona wcale „nie gryzie”. Festiwal od lat szczyci się udziałem znakomitych wykonawców i ciekawym doborem repertuaru, a z roku na rok „nabiera tempa” i trafia do gustu rosnącej liczby słuchaczy.
W tym roku Warszawa gościć będzie m.in., święcący coraz większe triumfy na świecie, zespół muzyki dawnej More Hispano-Vicente Parrilla z Sewilli, który wykona utwory hiszpańskiego i włoskiego renesansu. Ideą przewodnią koncertu będzie sztuka improwizacji i ozdabiania muzyki, zakorzeniona w praktyce dawnych wieków, sprawiająca, że polifonia XV i XVI wieku odsłania dla nas nieoczekiwane barwy i niuanse.
Od 2010 roku festiwal rozpoczął prezentację muzyki jazzowej. W tej edycji wystąpi zespół We4 z harmonijką chromatyczną i wibrafonem w roli głównej.  Nie zabraknie oczywiście nowych utworów polskich kompozytorów wszystkich generacji w interpretacji m.in.  Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Krzysztofa Słowińskiego, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia  Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz, Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, Agaty Szymczewskiej, Kwartetu Wilanów, Kawalerów Błotnych oraz #ENSEMBLE, który będzie improwizował na tematy z najbardziej znanych dzieł Andrzeja Panufnika.
Koncerty 28. Warszawskich Spotkań Muzycznych odbędą się w Zamku Królewskim, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz Łazienkach Królewskich.

wsm.art.pl/mm

Czytaj także

Eugeniusz Rudnik: na śmietniku znalazłem Holoubka czytającego Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 13:00
- Moim mistrzem był Władysław Hasior. On potrafił podnieść do rangi sztuki znalezioną na śmietniku lalkę bez głowy. Ja robię to samo z dźwiękowymi odpadami - mówił w Dwójce legendarny radiowy plądrofonista i pionier polskiej muzyki elektroakustycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska na 61. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów. "Proszę usiąść i zapiąć pasy"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 19:00
Tymi słowy przewodniczący Trybuny rozpoczął w czwartek prezentację zgłoszonych przez Polskie Radio kompozycji Aleksandra Nowaka oraz Andrzeja Kwiecińskiego. Według goszczącej w Oslo Joanny Grotkowskiej możemy być dobrej myśli. Wyniki w piątek.
rozwiń zwiń