Polskie Radio
Section05
Helsinki

Napływ nielegalnych migrantów na wschodnią granicę Finlandii. Premier Orpo: trzeba powstrzymać atak hybrydowy

Migranci, którzy w ostatnich tygodniach przybywają pod naszą wschodnią granicę, są narzędziem w operacji hybrydowej. Za tym stoi podmiot państwowy. Mamy jasny przekaz dla Rosji. Z tym trzeba skończyć. To jest atak hybrydowy i sprawa bezpieczeństwa narodowego – oświadczył w piątek premier Finlandi Petteri Orpo.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Finlandia Helsinki kryzys migracyjny 2023 kryzys na granicy

Gazociąg łączący Finlandię i Estonię mógł zostać celowo uszkodzony. Służby w stanie podwyższonej gotowości

Fińskie służby ogłosiły podniesienie gotowości, po tym jak gazociąg łączący Finlandię z Estonią został uszkodzony. Premier Petteri Orpo poinformował w Helsinkach, że "awaria nie jest skutkiem normalnego użytkowania rurociągu". Prawdopodobnie zostało to spowodowane działaniem sił zewnętrznych - przekazano na konferencji szefa fińskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Finlandia gaz ziemny NATO Estonia Helsinki

Pół miliona złotych! To prawdopodobnie najwyższy mandat w historii!

O ile trzeba przekroczyć dozwoloną prędkość, aby zapłacić tak astronomiczną sumę? Okazuje się, że jedynie o 30 kilometrów na godzinę!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 mandat Finlandia bogactwo prawo jazdy kodeks drogowy Helsinki biznesmen

Blinken: Putin pomylił się jak Stalin, który w 1939 roku napadł na Finlandię

- Napaść Rosji na Ukrainę to niepowodzenie. Zrobiliśmy razem z sojusznikami to, co z góry zapowiadaliśmy - wsparliśmy Ukrainę, a ta się obroniła. Obecnie Rosja jest militarnie, gospodarczo i geopolitycznie słabsza niż przed atakiem - wskazał szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken podczas przemówienia w Helsinkach. Blinken porównał napaść na Ukrainę 24 lutego 2022 r. z napaścią ZSRR na Finlandię 30 listopada 1939 r. - Pomylił się wówczas Stalin, pomylił się Putin - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia Helsinki Antony Blinken Władimir Putin wojna na Ukrainie

Pomysł na city break. Finlandia - kraj Muminków i sauny

W cotygodniowym cyklu "City break" zapraszamy na trip do Finlandii. - Za jednym zamachem możemy znaleźć się w bajkowym świecie Muminków, skorzystać z prawdziwej fińskiej sauny i podziwiać niezwykłą architekturę, która umiejętnie przenika się z przyrodą - mówi podróżniczka Jessika Kaczmarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże hobby Podróże z Czwórką Kamil Jasieński Oliwia Krettek czas wolny turystyka Helsinki Finlandia Muminki

Kreml wykorzysta nagrania fińskiej premier? Media: im bliżej akcesji do NATO, tym więcej propagandy

Do sieci wyciekły prywatne nagrania, na których premier Finlandii Sanna Marin bawi się w gronie młodych influencerów. Fińskie media alarmują, że sprawę może podchwycić kremlowska propaganda. "Rosyjskie media wykorzystają te nagrania, by przedstawić Finlandię w złym świetle. Szczególnie, gdy akcesja do NATO jest coraz bliżej" - komentuje dziennik "Ilta-Sanomat". Pojawiają się też głosy, że za wyciekiem nagrań mogły stać rosyjskie służby.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia Rosja premier Helsinki media

Szef MSZ z wizytą w Helsinkach. Apelował o sankcje. "Rosja powinna zostać całkowicie odizolowana"

Rosyjska agresja na Ukrainę była jednym z tematów spotkania szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua z jego fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto w Helsinkach. Polski minister spraw zagranicznych podkreślał, że Rosja powinna zostać całkowicie odizolowana od społeczności międzynarodowej i gospodarki. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia Helsinki Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosja wojna 2022 sankcje

"Decyzja wynika ze zmiany sytuacji bezpieczeństwa". Premier Szwecji o dołączeniu do NATO

W niedzielę premier Szwecji oraz szefowa Partii Robotniczej - Socjaldemokraci Magdalena Andersson oświadczyła, że "najlepsze dla naszego bezpieczeństwa jest wejście do NATO". - Pozostawanie poza sojuszami wojskowymi dobrze nam służyło przez ponad 200 lat, ale nie jest już korzystne - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  Szwecja Turcja NATO ŚWIAT Europa Helsinki Finlandia wojna 2022 Sztokholm

Rosja wstrzymała dostawy prądu do Finlandii. To odwet za chęć przystąpienia do NATO

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, Finlandia została odcięta od dostaw prądu z Rosji. Od dziś nie dostarcza go RAO Nordic, spółka-córka państwowego rosyjskiego holdingu elektrycznego Inter RAO. Dziennik "Helsingin Sanomat" potwierdził tę informację u operatora fińskiej sieci energetycznej Fingrid.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia Rosja prąd wojna 2022 NATO Helsinki Moskwa GOSPODARKA