Polskie Radio
Section05
Helsinki

Szef MSZ z wizytą w Helsinkach. Apelował o sankcje. "Rosja powinna zostać całkowicie odizolowana"

Rosyjska agresja na Ukrainę była jednym z tematów spotkania szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua z jego fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto w Helsinkach. Polski minister spraw zagranicznych podkreślał, że Rosja powinna zostać całkowicie odizolowana od społeczności międzynarodowej i gospodarki. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia Helsinki Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosja wojna 2022 sankcje

"Decyzja wynika ze zmiany sytuacji bezpieczeństwa". Premier Szwecji o dołączeniu do NATO

W niedzielę premier Szwecji oraz szefowa Partii Robotniczej - Socjaldemokraci Magdalena Andersson oświadczyła, że "najlepsze dla naszego bezpieczeństwa jest wejście do NATO". - Pozostawanie poza sojuszami wojskowymi dobrze nam służyło przez ponad 200 lat, ale nie jest już korzystne - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  Szwecja Turcja NATO ŚWIAT Europa Helsinki Finlandia wojna 2022 Sztokholm

Rosja wstrzymała dostawy prądu do Finlandii. To odwet za chęć przystąpienia do NATO

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, Finlandia została odcięta od dostaw prądu z Rosji. Od dziś nie dostarcza go RAO Nordic, spółka-córka państwowego rosyjskiego holdingu elektrycznego Inter RAO. Dziennik "Helsingin Sanomat" potwierdził tę informację u operatora fińskiej sieci energetycznej Fingrid.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia Rosja prąd wojna 2022 NATO Helsinki Moskwa GOSPODARKA

Dr Targalski o szczycie Trump-Putin: klęska prezydenta USA

Pierwsze spotkanie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem miało miejsce w Helsinkach. Wystąpienie prezydenta USA po szczycie wywołało wiele kontrowersji. Podczas konferencji prasowej powiedział, że nie widzi żadnego powodu, by wierzyć, że Rosja ingerowała w przebieg wyborów w 2016 roku na jego korzyść, wbrew wnioskom przedstawionym mu przez amerykański kontrwywiad. W Polskim Radiu 24 komentarz Jerzego Targalskiego, politologa. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ameryka Donald Trump Władimir Putin Jerzy Targalski Helsinki NATO

Geopolityka Waszyngtonu i Moskwy

– Donald Trump, zgodnie ze swoim hasłem, że chce uczynić Stany Zjednoczone wielkimi. Nie idzie w kierunku izolacjonizmu, ale chce zwiększyć rolę USA na świecie pod względem gospodarczym, jak i polityczno-militarnym – ocenił europoseł Ryszard Czarnecki. W magazynie „Świat 24” echa helsińskiego spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem i rozmowa o decyzjach podejmowanych przez amerykańskiego prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ameryka Europa Rosja USA Stany Zjednoczone Donald Trump Władimir Putin Helsinki

Szczyt Trump-Putin w Helsinkach szczytem dezorientacji?

- To nie było znowu aż tak dziwne spotkanie, jeśli weźmie się pod uwagę wcześniejsze kontakty prezydenta Trumpa z przywódcami niedemokratycznymi. Kilku szczegółów zresztą się dowiedzieliśmy. Zapewne rzeczywiście tak było, że rozmawiali np. o Syrii i rozbrojeniu nuklearnym - mówił w Dwójce Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  USA Rosja ŚWIAT Helsinki Jerzy Haszczyński Rzeczpospolita Agata Kasprolewicz Michał Żakowski Dwójka