Polskie Radio
Section05
Helsinki

Dr Targalski o szczycie Trump-Putin: klęska prezydenta USA

Pierwsze spotkanie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem miało miejsce w Helsinkach. Wystąpienie prezydenta USA po szczycie wywołało wiele kontrowersji. Podczas konferencji prasowej powiedział, że nie widzi żadnego powodu, by wierzyć, że Rosja ingerowała w przebieg wyborów w 2016 roku na jego korzyść, wbrew wnioskom przedstawionym mu przez amerykański kontrwywiad. W Polskim Radiu 24 komentarz Jerzego Targalskiego, politologa. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ameryka Donald Trump Władimir Putin Jerzy Targalski Helsinki NATO

Geopolityka Waszyngtonu i Moskwy

– Donald Trump, zgodnie ze swoim hasłem, że chce uczynić Stany Zjednoczone wielkimi. Nie idzie w kierunku izolacjonizmu, ale chce zwiększyć rolę USA na świecie pod względem gospodarczym, jak i polityczno-militarnym – ocenił europoseł Ryszard Czarnecki. W magazynie „Świat 24” echa helsińskiego spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem i rozmowa o decyzjach podejmowanych przez amerykańskiego prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ameryka Europa Rosja USA Stany Zjednoczone Donald Trump Władimir Putin Helsinki

Szczyt Trump-Putin w Helsinkach szczytem dezorientacji?

- To nie było znowu aż tak dziwne spotkanie, jeśli weźmie się pod uwagę wcześniejsze kontakty prezydenta Trumpa z przywódcami niedemokratycznymi. Kilku szczegółów zresztą się dowiedzieliśmy. Zapewne rzeczywiście tak było, że rozmawiali np. o Syrii i rozbrojeniu nuklearnym - mówił w Dwójce Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  USA Rosja ŚWIAT Helsinki Jerzy Haszczyński Rzeczpospolita Agata Kasprolewicz Michał Żakowski Dwójka

Co wynika dla Polski ze spotkania Trump-Putin

Świat obawiał się, że Donald Trump może złagodzić politykę wobec Rosji, która od aneksji Krymu jest postrzegana jako zagrożenie i dla demokracji, i dla powojennego porządku świata. Czy słowa amerykańskiego prezydenta, że USA i Rosja mogą razem dokonać wielkich rzeczy i deklaracje o wspólnym rozwiązywaniu problemów przed jakimi stoi świat są powodem do wyciszenia obaw, czy wręcz przeciwnie?
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Donald Trump Helsinki Nord Stream 2 bezpieczeństwo NATO Marek Mądrzejewski Marcin Święcicki Grzegorz Długi

Putin-Trump. Ekspert: Europa może stać się kondominium amerykańsko-rosyjskim

Prezydent USA Donald Trump przybył do Helsinek, by spotkać się z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Będzie to pierwszy szczyt amerykańsko-rosyjski od objęcia prezydentury przez Trumpa. Amerykanista dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas mówi portalowi PolskieRadio.pl o oczekiwaniach i możliwych efektach spotkania przywódców dwóch mocarstw.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja polityka polityka zagraniczna USA USA Helsinki TYLKO U NAS Donald Trump

"Niskie oczekiwania" Trumpa przed szczytem z Putinem

Prezydent USA Donald Trump przybył w niedzielę do Helsinek, gdzie w poniedziałek spotka się z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Będzie to pierwszy amerykańsko-rosyjski szczyt od objęcia prezydentury przez Trumpa w styczniu 2017 roku. Możliwe rezultaty spotkania przewidywali w Debacie Poranka: Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego), Maciej Kożuszek, (Gazeta Polska), Dariusz Grzędziński (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Władimir Putin Donald Trump Helsinki USA Ameryka