Czasem jestem błaznem, który mówi królowi o rzeczach istotnych

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 16:36
– Robię w człowieku, w jego dramacie. Idę ziemią niczyją, między dobrem a złem – mówił w Dwójce, w bardzo osobistej rozmowie o sobie i swoim aktorstwie, Adam Woronowicz.
Audio
  • Z Adamem Woronowiczem rozmawia Jacek Wakar (W tyglu kultury/Dwójka)
Adam Woronowicz w spektaklu lubelskiego Teatru Provisorium Bracia Karamazow Fiodora Dostojewskiego, w reżyserii Janusza Opryńskiego, Warszawa, lipiec 2012 r. ,
Adam Woronowicz w spektaklu lubelskiego Teatru Provisorium "Bracia Karamazow" Fiodora Dostojewskiego, w reżyserii Janusza Opryńskiego, Warszawa, lipiec 2012 r. , Foto: TVP/PAP/Jan Bogacz

Jak zauważył prowadzący spotkanie Jacek Wakar, Adam Woronowicz należy do tych aktorów, którzy "nie boją się zagrać potwora” (rola Grubego w "Chrzcie", reż. Marcina Wrony; rola szefa małej kliniki wykonującej eutanazję w spektaklu "Nietoperz", reż. Kornéla Mundruczó). Jednocześnie – widzowie pamiętają go jako księdza Popiełuszkę z filmu Rafała Wieczyńskiego.
– Idę ziemią niczyją, między dobrem a złem. Jako aktor czuję potrzebę nieposiadania deklaracji światopoglądowej, chciałbym uszanować człowieka tego po prawej i tego po lewej. Czasem jestem błaznem, który mówi królowi o rzeczach istotnych – mówił Adam Woronowicz, przyznając jednocześnie, że religijność, ta konkretna, oparta na Ewangelii, jest mu bardzo bliska. Co więcej – że wiara pomaga mu w pokazywaniu (rozumieniu, choć nie usprawiedliwianiu, nie bronieniu) tych postaci, które wybrały zło.

Adam Woronowicz jako tytułowy Andy w słuchowisku nagrodzonym na Prix Europa 2013
Gość świątecznego wydania "W tyglu kultury" opowiadał w Dwójce o swoich początkach swojej drogi artystycznej, o doświadczeniach filmowych i teatralnych, o drodze do zmian w myśleniu o samym sobie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
jp

Fot.
Fot. Grzegorz Śledź


Zobacz więcej na temat: aktorzy FILM Adam Woronowicz

Czytaj także

Anna Dymna: całe życie spotykałam wielkich reżyserów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 21:00
Gość Jacka Wakara ma na myśli nie tylko Jarockiego, Grzegorzewskiego czy Wajdę, lecz także Jana Klatę oraz Iwana Wyrypajewa. "W tyglu kultury" Anna Dymna opowiadała także o słynnych Salonach Poezji i, oczywiście, o Fundacji Mimo Wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Pszoniak: dom był moją pierwszą sceną

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 12:00
- Mama nie wierzyła mi, gdy mówiłem, że boli mnie brzuszek i nie mogę iść do przedszkola. Instynktownie zacząłem więc wzmacniać ekspresję... - wspominał wybitny aktor w Dwójkowej audycji z cyklu "W tyglu kultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Grabowski: trzeba widzieć, kiedy publiczność ma się śmiać

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 20:17
- To trudny i wredny kawałek chleba - tak o sztuce rozbawiania publiczności opowiadali w Dwójce znakomici aktorzy Krzysztof Tyniec, Krzysztof Kowalewski i Andrzej Grabowski.
rozwiń zwiń