X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojciech Pszoniak: dom był moją pierwszą sceną

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 12:00
- Mama nie wierzyła mi, gdy mówiłem, że boli mnie brzuszek i nie mogę iść do przedszkola. Instynktownie zacząłem więc wzmacniać ekspresję... - wspominał wybitny aktor w Dwójkowej audycji z cyklu "W tyglu kultury".
Audio
  • Wojciech Pszoniak opowiada o sztuce aktorskiej i o sztuce życia (W tyglu kultury/Dwójka)
Wojciech Pszoniak w Studiu PR im. W. Szpilmana
Wojciech Pszoniak w Studiu PR im. W. Szpilmana Foto: Grzegorz Śledź/PR2


- Bardzo sobie cenię to, że nie stałem się jako aktor własnością publiczną - powiedział Wojciech Pszoniak. - W pewnym momencie popularność niszczy istotę w każdej dziedzinie. Starałem się zawsze tak gospodarować sobą i swoim wizerunkiem, by nie stać się popularnym, by popularność nie zdominowana wolności, w której jako aktor funkcjonuję - dodał.

Wojciech Pszoniak wspominał, że dawniej nie chciał grać w serialach, by nie kojarzono go z daną rolą. - Cenię sobie sztukę aktorską, a tym, co mnie w niej interesuje, jest różnorodność - wyznał aktor. - Staram się nie grać tej samej roli przez całe życie. W sztuce aktorskiej fascynuje mnie ta przestrzeń, w której mogę być i Robespierre'em, i Korczakiem, i Wierchowieńskim, i McMurphym. To jest dla mnie piękno aktorskiego zajęcia - mówił.

- Pierwszą nauczycielką aktorstwa była moja matka - opowiadał Wojciech Pszoniak w audycji z cyklu "W tyglu kultury". - Gdy mówiłem, że boli mnie brzuszek i nie chcę iść do przedszkola, albo że jestem przeziębiony, więc nie mogę iść do szkoły, mama odpowiadała, że tak naprawdę nic mi nie jest. Instynktownie zacząłem więc wzmacniać ekspresję. Nie tylko więc mówiłem mamie, że boli mnie brzuszek, musiałem jej także to pokazać. Najważniejsze w odbiorze aktorstwa nie jest to, co się słyszy, lecz to się widzi i czuje. Swoją potrzebą ekspresji matka nauczyła mnie więc aktorstwa. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że aktorstwo nie jest pokazywaniem, aktorstwo jest ukrywaniem. Co jest bardziej ukryte, jest bardziej widoczne. To paradoks tego zawodu. W pewnym momencie doszedłem do takiej wprawy, że to matka zatrzymywała mnie w domu i to ona przekonywała mnie, że źle się czuję. Myślę, że to była moja pierwsza scena - powiedział.

O sztuce aktorskiej i o sztuce życia, o muzyce i o radiu z Wojciechem Pszoniakiem rozmawiał Jacek Wakar.

mc

Zobacz więcej na temat: aktorzy Wojciech Pszoniak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Pszoniak: jestem szczęśliwy, że jestem aktorem!

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 22:00
Za jednym bratem poszedł do wojska (jako oboista w orkiestrze), za drugim do teatru. – Gdybym miał piętnastu braci, wypróbowałbym pewnie tyle zawodów – żartuje aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Pszoniak: zapiski z życia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 19:00
Dwójka zaprasza do wysłuchania pięciu gawęd znanego aktora – wspomnienia dotyczyć będą zarówno barwnej historii rodzinnej naszego gościa, jak i jego intrygującej drogi artystycznej.
rozwiń zwiń