X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tęsknota za ligawką. Adwentowa tradycja z Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 16:30
- Kiedyś w każdym domu było po 3-4 kawalerów i każdy miał ligawkę, na której grał. To było wtedy modne - wspominał Stanisław Jałocha, opowiadając o adwentowej tradycji gry na ludowym instrumencie we wsi Kalonka.
Audio
  • Piotr Baczewski oraz Stanisław Jdłocha i pozostali mieszkańcy wsi Kalonka opowiadają o tradycji gry na ligawce (Źródłogranie/Dwójka)
  • Piotr Dahlig o tradycji grania na ligawce (Źródła/Dwójka)
Ligawka to ludowy instrument wystrugany z drewna w kształcie rogu. Na zdj. uczestnicy warsztatów budowy ligawki w Kalonce
Ligawka to ludowy instrument wystrugany z drewna w kształcie rogu. Na zdj. uczestnicy warsztatów budowy ligawki w KalonceFoto: Piotr Baczewski

Jak mówił w rozmowie z Dwójką mieszkaniec Kalonki na Mazowszu, po ligawkę sięgano podczas adwentu, ponieważ brzmienie tego instrumentu przypomina dźwięk trąb aniołów zwiastujących nadejście Chrystusa.

- Granie na ligawce słychać było codziennie w całej wsi. Temu muzykowaniu towarzyszyły zawsze pełne tęsknoty pieśni, które symbolizowały oczekiwanie na narodziny Pana Jezusa - powiedział Stanisław Jałocha.

W audycji wysłuchamy również rozmowy z Piotrem Baczewskim, organizatorem warsztatów budowy ligawek we wsi Kalonka.

***

Tytuł audycji: "Żródłogranie"

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Piotr Baczewski (fotograf), Stanisław Jałocha (muzyk)

Data emisji: 5.12.2016

Godzina emisji: 12.00

mz/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieznane nagrania z okolic Mińska Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:04
- Ten zbiór jest cenny ze względu na to, że Mazowsze Wschodnie nie było regionem mocno eksplorowanym przez badaczy - opowiadał o kolekcji nagrań Stanisława Woźnicy etnomuzykolog Piotr Dorosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocalona muzyka żydowskich muzykantów

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 16:52
- Gdy rozpocząłem badania w 1980 roku, to nie miałem świadomości o istnieniu na wsiach muzyki żydowskiej - opowiadał prof. Andrzej Bieńkowski, który w Dwójce zapraszał na koncert "Kolberg po żydowsku".
rozwiń zwiń