Tęsknota za ligawką. Adwentowa tradycja z Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 16:30
- Kiedyś w każdym domu było po 3-4 kawalerów i każdy miał ligawkę, na której grał. To było wtedy modne - wspominał Stanisław Jałocha, opowiadając o adwentowej tradycji gry na ludowym instrumencie we wsi Kalonka.
Audio
  • Piotr Baczewski oraz Stanisław Jdłocha i pozostali mieszkańcy wsi Kalonka opowiadają o tradycji gry na ligawce (Źródłogranie/Dwójka)
  • Piotr Dahlig o tradycji grania na ligawce (Źródła/Dwójka)
Ligawka to ludowy instrument wystrugany z drewna w kształcie rogu. Na zdj. uczestnicy warsztatów budowy ligawki w Kalonce
Ligawka to ludowy instrument wystrugany z drewna w kształcie rogu. Na zdj. uczestnicy warsztatów budowy ligawki w KalonceFoto: Piotr Baczewski

Jak mówił w rozmowie z Dwójką mieszkaniec Kalonki na Mazowszu, po ligawkę sięgano podczas adwentu, ponieważ brzmienie tego instrumentu przypomina dźwięk trąb aniołów zwiastujących nadejście Chrystusa.

- Granie na ligawce słychać było codziennie w całej wsi. Temu muzykowaniu towarzyszyły zawsze pełne tęsknoty pieśni, które symbolizowały oczekiwanie na narodziny Pana Jezusa - powiedział Stanisław Jałocha.

W audycji wysłuchamy również rozmowy z Piotrem Baczewskim, organizatorem warsztatów budowy ligawek we wsi Kalonka.

***

Tytuł audycji: "Żródłogranie"

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Piotr Baczewski (fotograf), Stanisław Jałocha (muzyk)

Data emisji: 5.12.2016

Godzina emisji: 12.00

mz/jp

Czytaj także

Nieznane nagrania z okolic Mińska Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:04
- Ten zbiór jest cenny ze względu na to, że Mazowsze Wschodnie nie było regionem mocno eksplorowanym przez badaczy - opowiadał o kolekcji nagrań Stanisława Woźnicy etnomuzykolog Piotr Dorosz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocalona muzyka żydowskich muzykantów

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 16:52
- Gdy rozpocząłem badania w 1980 roku, to nie miałem świadomości o istnieniu na wsiach muzyki żydowskiej - opowiadał prof. Andrzej Bieńkowski, który w Dwójce zapraszał na koncert "Kolberg po żydowsku".
rozwiń zwiń