O roku ów! Broadway, Hollywood i Dwójka

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 13:23
Rok 1937 to rok powstania Dwójki. Tegoroczne obchody w audycji "Ten cały musical" postanowiliśmy uczcić, przypominając premiery musicalowe - broadwayowskie i hollywoodzkie, które miały wówczas miejsce. Niektóre z nich przepadły z kretesem, inne - dzięki piosenkom nagrywanym przez współczesnych wykonawców - żyją po dziś dzień.
Shirley Bassey 10 stycznia 2022 roku świętowała 85. urodziny
Shirley Bassey 10 stycznia 2022 roku świętowała 85. urodzinyFoto: East News/Mary Evans Picture Library

85 lat temu swoją premierę miała pierwsza wersja filmu "Narodziny gwiazdy". W zastępstwie Janet Gaynor, która pierwsza wystąpiła w roli Esther Blodgett, i której nagrania się nie zachowały, zaśpiewa Judy Garland. W programie usłyszeliśmy także Barbrę Streisand i Patti LuPone.

W audycji uczciliśmy także urodziny wybitnej brytyjskiej wokalistki Shirley Bassey, która 10 stycznia obchodziła 85. urodziny, oraz amerykańską wokalistkę Robertę Flack, której tort urodzinowy zapłonie taką samą liczbą świeczek 10 lutego. Obie artystki zaśpiewały piosenki autorstwa jednej z najpopularniejszych spółek autorskich działających na Broadwayu w czasie jego Złotej Ery - kompozytora Richarda Rodgersa i autora tekstów Lorenza Harta.

Zobacz: 85 lat radiowej Dwójki >>>>

Niespodzianką był również utwór skomponowany przez George'a Gershwina, do którego słowa napisał jego brat Ira Gershwin, a nosząca tytuł "Foggy Day (In London Town)". W aranżacji włoskiego kompozytora filmowego Angela Badalamentiego numer ten zabrzmiał jak piosenka z nieznanego odcinka serialu "Twin Peaks".

Usłyszeliśmy także utwory w wykonaniu niekojarzonych z Broadwayem Davida Bowiego, Robbiego Williamsa, Tony'ego Bennetta, Michaela Buble czy Matta Duska.


Posłuchaj
59:40 2022_01_30 11_30_04_PR2_Ten_cały_musical.mp3.mp3 Broadway, Hollywood i Dwójka (Ten cały musical/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Ten cały musical 

Prowadził: Marcin Zawada

Data emisji: 30.01.2022

Godzina emisji: 11.30

Czytaj także

Teatr Żydowski. Gershwinowie wejdą do swoich piosenek

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 10:00
- Zaczynamy sceną, w której George i Ira piszą piosenkę, a potem bracia stają się bohaterami kolejnych utworów - mówił reżyser Jan Szurmiej o spektaklu "George & Ira Gershwin". Premierę przedstawienia zaplanowano na 26 maja w Teatrze Żydowskim w Warszawie.
rozwiń zwiń