85 lat minęło, czyli Dwójka za dwójką

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 12:30
- W tej audycji z cyklu "Ten cały musical" prezentowaliśmy musicale i piosenki z "dwójką" w tytule. Kilka tygodni temu zaczęliśmy świętowanie 85. urodzin Dwójki. To tak się spodobało, że postanowiliśmy je przedłużyć - mówił prowadzący audycję Marcin Zawada.
W audycji zabrzmią m.in.  utwory z musicalów The Tale of Two Cities i Two by Two
W audycji zabrzmią m.in. utwory z musicalów "The Tale of Two Cities" i "Two by Two"Foto: CkyBe/Shutterstock

Zaledwie kilka tygodni temu wznosiliśmy pierwsze toasty na cześć tegorocznych 85-latków. Dziś kontynuujemy świętowanie. W końcu kto jubilatowi zabroni? 

Tyle lat obchodzi Program Drugi i tyle samo brytyjska wokalistka Shirley Bassey, która przypomniała dwa z najstarszych broadwayowskich szlagierów - "Can't Help Lovin' Dat Man" Jerome'a Kerna i Oscara Hammersteina II z musicalu "Showboat" (Statek komediantów) z 1927 roku oraz "Ev'ry Time We Say Goodbye" z musicalu "Seven Lively Arts" Cole'a Portera z 1944 roku.

W audycji zaprezentowaliśmy musicale i piosenki z "dwójką" w tytule. W programie znalazły się dwa utwory z musicalu "The Tale of Two Cities" na podstawie powieści Charlesa Dickensa, trzy numery z zapomnianego musicalu Richarda Rodgersa "Two by Two", którego bohaterem jest biblijny Noe obchodzący również urodziny, tyle że sześćsetne. W programie znalazła się także opowieść o musicalu "Steel Pier" rozgrywającym się w latach 30. XX wieku w Atlantic City podczas maratonu tanecznego.

***

Audycja "Ten cały musical" po raz pierwszy pojawiła się na antenie Programu 2 Polskiego Radia we wrześniu 2013 roku. Polski musical rozwija się w zawrotnym tempie, prezentujemy również muzyczne i teatralne aspekty musicali światowych, przemiany tego gatunku, jego zaangażowanie społeczne, wpływ na kulturę popularną, a także najwybitniejszych twórców, nie tylko z Broadwayu czy z West Endu.

Dwóch teatrologów zajmujących się musicalem: Jacek Mikołajczyk i Marcin Zawada oraz dziennikarz Piotr Sobierski w co drugą niedzielę prezentują słuchaczom historyczne oraz najnowsze nagrania muzyczne, przeplatając je wciągającymi opowieściami ze świata musicalu.


Posłuchaj
58:17 2022_02_27 11_30_01_PR2_Ten_caly_musical.mp3 85 lat minęło, czyli Dwójka za dwójką (Ten cały musical/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Ten cały musical

Prowadził: Marcin Zawada

Data emisji: 27.02.2022

Godzina emisji: 11.30

mo

Czytaj także

Joseph R. Olefirowicz: moim pierwszym językiem był polski

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 13:38
- Moja mama urodziła się w Polsce, w okolicach Augustowa i Białegostoku. Z Polski do Stanów Zjednoczonych przyjechali także rodzice mojego ojca. Język trzeba jednak często ćwiczyć, inaczej się go zapomina. Dlatego podczas prób muzycy często się ze mnie śmieją, kiedy coś przekręcam. Moje polskie korzenie są jednak dla mnie bardzo ważne - mówił w Dwójce słynny amerykański dyrygent Joseph R. Olefirowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy na musical chodzi się jeszcze do teatru?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 12:45
W czasie pandemii internetowe platformy streamingowe znacznie rozszerzyły swoją ofertę, jeśli chodzi o musicale.
rozwiń zwiń