REKLAMA

Joseph R. Olefirowicz: moim pierwszym językiem był polski

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 13:38
- Moja mama urodziła się w Polsce, w okolicach Augustowa i Białegostoku. Z Polski do Stanów Zjednoczonych przyjechali także rodzice mojego ojca. Język trzeba jednak często ćwiczyć, inaczej się go zapomina. Dlatego podczas prób muzycy często się ze mnie śmieją, kiedy coś przekręcam. Moje polskie korzenie są jednak dla mnie bardzo ważne - mówił w Dwójce słynny amerykański dyrygent Joseph R. Olefirowicz.
Gospodarzem koncertu sylwestrowego w Filharmonii Narodowej jest amerykański dyrygent i organista Joseph R. Olefirowicz
Gospodarzem koncertu sylwestrowego w Filharmonii Narodowej jest amerykański dyrygent i organista Joseph R. OlefirowiczFoto: DELUGA.art.
  • Joseph R. Olefirowicz przyleciał z USA do Warszawy, by poprowadzić koncert sylwestrowy w Filharmonii Narodowej.
  • Dla amerykańskiego dyrygenta był to pierwszy wspólny występ z europejską orkiestrą po blisko dwóch latach przerwy.

W sylwestrowy wieczór Joseph R. Olefirowicz wystąpił przed publicznością Filharmonii Narodowej, gdzie poprowadził Chór i Orkiestrę FN. Skłoniło go to do wspomnień o swojej ostatniej wizycie w Warszawie, która miała miejsce równo dwa lata temu - w sylwestra 2019. 

- Świetnie wspominam tamten koncert, poświęcony w całości utworom Jacques'a Offenbacha. Współpraca układała się świetnie nie tylko z muzykami orkiestry i chóru, ale także osobami odpowiedzialnymi za organizację naszej pracy. Bardzo cieszę się z ponownej współpracy z Filharmonią Narodową, tutaj naprawdę dba się o artystów - podkreślał dyrygent i organista.

Amerykanin z Polską w sercu

Joseph R. Olefirowicz nie tylko chętnie przyznaje się do swoich polskich korzeni, ale bliska jest mu także kultura i tradycja kraju jego przodków. - Jako nastolatek przez kilka lat byłem członkiem zespołu tanecznego Lubieniacy, który działał w pobliżu Bostonu i który prowadził wtedy znany choreograf, Staś Kmieć. Tańczyliśmy w strojach krakowskich, chełmskich, poznawaliśmy prawdziwy polski folklor. To było lata temu, ale ta tradycja wciąż jest mi bliska. Dopiero co świętowałem z rodzicami polską Wigilię – dzień później byłem już na pokładzie samolotu do Warszawy, by rozpocząć tu pracę - opowiadał.

Zamiłowanie do polskiej kultury daje także o sobie znać w jego pracy za oceanem. - Muszę przyznać, że gdy układam programy świątecznych koncertów w Stanach Zjednoczonych, zawsze przemycam polskie akcenty. Uwielbiam polskie kolędy – te melodie śpiewała mi mama, od razu przypominam sobie słowa. Polska kultura jest częścią mojej tożsamości - wyznał Joseph R. Olefirowicz.

Posłuchaj
16:36 Dwójka 31.12.2021 Joseph R.mp3 Rozmowa z Josephem R. Olefirowiczem, który poprowadził koncert sylwestrowy w Filharmonii Narodowej (Dwójka)

Joseph R. Olefirowicz i musicale ze Złotej Ery

Repertuar sylwestrowego koncertu w Filharmonii Narodowej wypełniły amerykańskie dzieła z okresu tzw. Złotej Ery. - Pomysł był prosty: wybrać najpiękniejsze utwory powstałe w Ameryce od lat 30. do mniej więcej 70. ubiegłego wieku. Do tego wyboru nie pasuje tylko fragment musicalu "Les Miserables", który jest już dziełem nowszym. To zresztą znamienne, że moda na musicale nastała w Europie dopiero w latach 80., a przecież istniała tutaj, zwłaszcza w Niemczech, silna tradycja operetkowa, o której właściwie całkowicie zapomniano po II wojnie światowej - tłumaczył gość Dwójki.

Posłuchaj
04:00 Dwójka 31.12.2021 szot.mp3 Rozmowa ze śpiewakiem Paolo Szotem, gwiazdą koncertu sylwestrowego w Filharmonii Narodowej (Dwójka) 

***

Gość: Joseph R. Olefirowicz (dyrygent, organista)

Rozmawiała: Monika Zając

Data emisji: 31.12.2021

Godzina emisji: 21.10

pg

Czytaj także

Lawrence Foster: to Pendereccy namawiali mnie do współpracy z NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 11:00
- Po kilku koncertach, które na przestrzeni lat poprowadziłem z NOSPR, Krzysztof Penderecki uznał, że dobrze byłoby, gdybym związał się z orkiestrą na stałe, jeśli rzecz jasna zespół wyrazi zgodę, bo najważniejsze jest przekonanie samych muzyków - mówił w Dwójce Lawrence Foster, dyrektor artystyczny NOSPR. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Małaszko: laureaci Diamentowej Batuty mają wielkie zasługi dla muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 17:00
- To wielkie wydarzenie. Wszystkie tego rodzaju nagrody to ważny moment w historii Polskiego Radia. W 1995 roku jako pierwszy Diamentową Batutą został uhonorowany Jan Krenz, w tym samym roku tą nagrodą wyróżniono Stefana Rachonia, to zestawienie nie jest przypadkowe - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 PR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Michałowski: nie stosuję pracy wysiłkowej ze śpiewakami

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 12:56
- Wyznaję zasadę, że aby chór brzmiał jednolicie i pięknie nie wolno głosów w żaden sposób zniekształcać, nie wolno śpiewaka wprowadzać w tory pracy nienaturalnej dla niego. Ewentualnie można wskazywać mu jakieś elementy, które należałoby poprawić - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń