Kresowy akcent Jana Kurnakowicza

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 15:40
Bohaterem "Radiowych kreacje mistrzów" będzie aktor charakterystyczny, który celował w repertuarze komediowym i farsowym.
Jan Kurnakowicz zaczął występować już w 1925 r., jednak dopiero po wojnie stworzył swoje największe role w klasycznym repertuarze
Jan Kurnakowicz zaczął występować już w 1925 r., jednak dopiero po wojnie stworzył swoje największe role w klasycznym repertuarzeFoto: Wikimedia/CC

Zagrał wiele wspaniałych ról na różnych scenach Polski, niektóre z nich powtórzył w realizacjach Teatru Polskiego Radia. Urodził się w Wilnie, szkołę dramatyczną skończył w Petersburgu.

Miał bardzo charakterystyczny głos, którym operował po mistrzowsku ze specyficznym kresowym akcentem. Ten swoisty akcent szczególnie go predestynował do ról w repertuarze rosyjskim. Był znakomitym tytułowym "Rewizorem" i Podkolesinem w "Ożenku" Gogola, a także barwnym bohaterem jednoaktówek Antoniego Czechowa.

Świetnie czuł się także w repertuarze fredrowskim, zagrał bowiem w kilku komediach hrabiego Aleksandra. Głównie pamięta się go z filmowej realizacji "Zemsty", w której (tak zresztą jak i w radiu) zagrał Cześnika. Ale stworzył też wybitną - różniącą się od jego emploi - rolę Wielkiego Księcia Konstantego w "Kordianie" Juliusza Słowackiego.

Z okazji jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia, przypomnimy tego legendarnego już dziś artystę w nagraniach z lat 50.

***

Na audycję z cyklu "Radiowe kreacje mistrzów", w piątek (27.02) w godz. 22.00-22.30, zaprasza Iwona Malinowska.

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Danuta Szaflarska - młodzieńcza staruszka

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 18:50
– Jestem przekonany, że gdyby trzeba było jeszcze raz obsadzić "Tango", trudno byłoby znaleźć lepszą Babcię – mówił aktor Piotr Adamczyk.
rozwiń zwiń