X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kresowy akcent Jana Kurnakowicza

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 15:40
Bohaterem "Radiowych kreacje mistrzów" będzie aktor charakterystyczny, który celował w repertuarze komediowym i farsowym.
Jan Kurnakowicz zaczął występować już w 1925 r., jednak dopiero po wojnie stworzył swoje największe role w klasycznym repertuarze
Jan Kurnakowicz zaczął występować już w 1925 r., jednak dopiero po wojnie stworzył swoje największe role w klasycznym repertuarzeFoto: Wikimedia/CC

Zagrał wiele wspaniałych ról na różnych scenach Polski, niektóre z nich powtórzył w realizacjach Teatru Polskiego Radia. Urodził się w Wilnie, szkołę dramatyczną skończył w Petersburgu.

Miał bardzo charakterystyczny głos, którym operował po mistrzowsku ze specyficznym kresowym akcentem. Ten swoisty akcent szczególnie go predestynował do ról w repertuarze rosyjskim. Był znakomitym tytułowym "Rewizorem" i Podkolesinem w "Ożenku" Gogola, a także barwnym bohaterem jednoaktówek Antoniego Czechowa.

Świetnie czuł się także w repertuarze fredrowskim, zagrał bowiem w kilku komediach hrabiego Aleksandra. Głównie pamięta się go z filmowej realizacji "Zemsty", w której (tak zresztą jak i w radiu) zagrał Cześnika. Ale stworzył też wybitną - różniącą się od jego emploi - rolę Wielkiego Księcia Konstantego w "Kordianie" Juliusza Słowackiego.

Z okazji jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia, przypomnimy tego legendarnego już dziś artystę w nagraniach z lat 50.

***

Na audycję z cyklu "Radiowe kreacje mistrzów", w piątek (27.02) w godz. 22.00-22.30, zaprasza Iwona Malinowska.

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Danuta Szaflarska - młodzieńcza staruszka

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 18:50
– Jestem przekonany, że gdyby trzeba było jeszcze raz obsadzić "Tango", trudno byłoby znaleźć lepszą Babcię – mówił aktor Piotr Adamczyk.
rozwiń zwiń