Wojciech Siemion - w piątą rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 17:20
Dorobek aktorski niezrównanego odtwórcy ról bohaterów o rodowodzie wiejskim przypomnimy w naszym piątkowym cyklu.
Wojciech Siemion. Jego powierzchowność, ale również głos stały się dla wielu Polaków symbolem kultury polskiej wsi
Wojciech Siemion. Jego powierzchowność, ale również głos stały się dla wielu Polaków symbolem kultury polskiej wsiFoto: Ejdzej, lic. cc (wikipedia)

Wojciech Siemion zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym pod Sochaczewem, dokładnie pięć lat temu.

Przeszedł do historii jako niezrównany odtwórca ról bohaterów o rodowodzie wiejskim. Predestynował go do tego zarówno charakterystyczny wygląd oraz głos, jak i znajomość realiów wsi, bowiem z niej się wywodził. Był mistrzem interpretacji poezji ludowej, którą czasami też prezentował w "Podwieczorkach przy mikrofonie" w formie ballad.

Wojciech Siemion ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, którą wybrał, zarzucając rozpoczęte wcześniej studia prawnicze. Niemałą rolę w jego biografii artystycznej odegrał Studencki Teatr Satyryków, gdzie dane mu było w 1959 roku wystąpić ze spektaklem "Wieża malowana". Siemion stworzył wówczas teatr jednego aktora. Dzięki temu spektaklowi, z którym wojażował, poznała go publiczność niemal całej Polski.

Najważniejsze role teatralne zagrał w Teatrze Narodowym u Kazimierza Dejmka w "Historyi o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim "i Adama Hanuszkiewicza w głośnym "Weselu" (wcielił się we wszystkie zjawy). Stworzył też znaczące role filmowe - między innymi w u Andrzeja Munka, Jerzego Passendorfera i Stanisława Barei.

Reżyserzy radiowi, znając możliwości aktorskiego wyrazu Siemiona, powierzali mu role w słuchowiskach najczęściej z udziałem bohaterów chłopskich. W audycji usłyszą Państwo Wojciecha Siemiona w takich właśnie wcieleniach: w słuchowisku Helmuta Kajzara "Paternoster" ze Zdzisławem Wardejnem, w słuchowisku Andrzeja Mularczyka "I było święto" (to prototyp komedii filmowej "Sami swoi" z Jerzy Turkiem i Mieczysławem Stoorem), w "Małym dworku" Witkacego z Danutą Szaflarską i w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego z Adamem Baumanem.

***

Na audycję z cyklu "Radiowe kreacje mistrzów", w piątek (22.05) w godz. 22.00-22.30, zapraszają Iwona Malinowska i Joanna Godlewska.

mc/mm

Czytaj także

Śmierć tego aktora "jest klęską, stratą i wyrwą"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 19:13
Wojciech Siemion został pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach. Wcześniej w kościele świętego Karola Boromeusza odprawiona została msza w intencji zmarłego aktora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Klata: jesteśmy niewolnikami zmysłu wzroku

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 21:14
- W teatrze radiowym fascynujący jest dźwięk, wyolbrzymienie, wytwarzanie innego rodzaju bodźców - mówił w "Strefie teatru" o magii słuchowisk radiowych słynny reżyser teatralny i dramaturg Jan Klata.
rozwiń zwiń