Rebelia w Iraku. Gdzie jest irackie wojsko?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 10:40
– Ci, którzy sieją ogień, sami w nim spłoną – mówi Nuri al-Maliki, premier Iraku, kraju niestabilnego od 2003 r. W ostatnich dniach jego część opanowali sunniccy terroryści z ugrupowania Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie, którego przywódca dąży do ustanowienia kalifatu.
Audio
  • "Puls świata": Patrycja Sasnal o sytuacji w Iraku (Wybieram Dwójkę)
Kirkuk
KirkukFoto: Google Maps

Część sunnickich przywódców plemiennych wspiera rebelię. Szyiccy ochotnicy masowo wstępują do wojska, tymczasem iraccy żołnierze opuścili posterunki w kilku miastach, uciekając przed ofensywą sunnickich dżihadystów na północy Iraku. Kurdyjscy bojownicy, sprawujący kontrolę nad Kirkukiem, który znajduje się w tym regionie, określają żołnierzy irackiej armii tchórzami. – Przepełnia uch strach i nie mają w sobie za grosz narodowej lojalności – mówią.

W "Pulsie świata" Michał Żakowski rozmawiał z Patrycją Sasnal, ekspertem do spraw Bliskiego Wschodu z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Mówiła ona, że doniesienia z Iraku są niejednoznaczne. – Gdy widzimy dezercje, może się wydawać, że armia iracka nie radzi sobie z sytuacją. Lecz przecież sami terroryści pokazali zdjęcia schwytanych żołnierzy, na których wykonali egzekucje. To nie byli dezerterzy. Nie wszyscy żołnierze zasługują więc na ocenę wyrażoną przez bojowników kurdyjskich – powiedziała.

Więcej w nagraniu audycji.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: Irak terroryzm
Czytaj także

Węgierski przełom

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 18:19
Jak Węgrzy obchodzą 25. rocznicę obalenia komunizmu? Czym dla nich jest historia, jak ich określa i - dlaczego tak bardzo? O tym opowiadał w Dwójkowym Pulsie świata Janos Tisler, dyrektor Instytutu kultury Węgierskiej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy rozbiór Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 15:19
– Sytuacja na Ukrainie przypomina rozbiory Polski sprzed dwustu lat. Agresor zabiera kawałek terytorium państwa i zachęca innych, by czynili to samo, a armia tego państwa, choć istnieje, tak naprawdę nie działa – mówił w Dwójce dr Olaf Osica, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń