Egipt zdusił Arabską Wiosnę Ludów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 10:04
- Teraz w Egipcie jest znacznie gorzej niż za Mubaraka. Takiej liczby ludzi więzionych za przekonania i z wyrokiem śmierci jeszcze nie było - uważa reporter Jerzy Haszczyński.
Audio
  • Jerzy Haszczyński o wyroku w sprawie Husniego Mubaraka. Rozmawiał Dariusz Rosiak (Puls świata/Dwójka)
Po usłyszeniu wyroków uniewiniających były prezydent Egiptu Hosni Mubarak (na zdjęciu) nie zostanie zwolniony.  W maju br. został uznany  za winnego w sprawie przywłaszczenia sobie publicznych funduszy i odsiaduje wyrok trzech lat więzienia.
Po usłyszeniu wyroków uniewiniających były prezydent Egiptu Hosni Mubarak (na zdjęciu) nie zostanie zwolniony. W maju br. został uznany za winnego w sprawie przywłaszczenia sobie publicznych funduszy i odsiaduje wyrok trzech lat więzienia. Foto: PAP/EPA/ALAA QAMHAWY

Były egipski dyktator Hosni Mubarak został uniewinniony od zarzutu zabójstwa 239 uczestników protestów antyrządowych w 2011 roku. Wraz z nim uniewinniono siedmiu współpracowników, w tym ministra spraw wewnętrznych Habibiego al-Adliego, który w powszechnej opinii był głównym organizatorem zabójstw. Według Jerzego Haszczyńskiego, autora książki o arabskiej wiośnie ludów "Mój brat obalił dyktatora", to cios dla liberalnie nastawionych Egipcjan. - Sądziłem, że sędziowie będą kluczyli, że tak bezczelnie nie można podchodzić do sprawiedliwości. Z drugiej strony obecny reżim jest jednak kontynuacją reżimu Mubaraka...

***
Tytuł audycji: Puls świata
Prowadzenie: Dariusz Rosiak
Gość: Jerzy Haszczyński (reporter)
Data emisji: 1.12.2014
Godzina emisji: 17.10

bch/jp

Czytaj także

Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak skazany na 3 lata więzienia

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 11:21
Wyrok ma związek z kradzieżą funduszy publicznych. Karę czterech lat więzienia sąd wymierzył synom Mubaraka, oskarżonym o to samo przestępstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egipski sąd: Hosni Mubarak nie jest winny śmierci demonstrantów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 13:41
Sąd w Kairze oczyścił byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka z zarzutu wydania rozkazu krwawego stłumienia antyprezydenckich protestów w 2011 r., w których zginęło kilkuset demonstrantów. Mubarak został również uniewinniony w sprawach o korupcję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kair: przeciwnicy byłego prezydenta Egiptu starli się z policją. Nie godzą się z wyrokiem sądu w sprawie Mubaraka

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 12:56
Sąd oczyścił byłego prezydenta kraju Hosniego Mubaraka z zarzutu udziału w morderstwie. Policja użyła przeciwko tłumowi gazu łzawiącego i armatek wodnych. Jedna osoba zginęła.
rozwiń zwiń