Polskie Radio
Section05
finanse publiczne

Spadają ceny zbóż po dobrych zbiorach. Konieczne przedłużenie zakazu importu z Ukrainy

Polska przedstawiła na spotkaniu z Komisją Europejską i przedstawicielami państw najnowsze dane dotyczące żniw i cen zbóż. Przekonuje o potrzebie przedłużenia zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy po 15 września przynajmniej do końca tego roku i wprowadzenia unijnych subsydiów dla tranzytu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy przez terytorium krajów przygranicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pieniądze finanse finanse publiczne infografika rolnictwo zboże

Eksperci: więcej zapłaconych składek do ZUS to efekt inflacji i wzrostu płac

Choć łącznie zapłaciliśmy w 2022 roku ponad 50 mld więcej składek do ZUS to nie oznacza to, że wzrosła relacja naszych składek do dochodów. Udział ten jest zbliżony to tego sprzed ośmiu lat - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Ignacy Morawski, główny ekonomista Pulsu Biznesu. Zdaniem prof. Michała Mackiewicza z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, nasze obciążenia podatkowe rosną, bo finansowane są z nich rozmaite działania prospołeczne rządu. Stwierdził też, że należałoby zadbać raczej dofinansować o usługi publiczne niż te transfery finansowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura składka zus inflacja finanse publiczne ZUS

Budżet 2022 r. Minister finansów w Sejmie: poziom długu obniżył się w stosunku do PKB

Pomimo wzrostu zadłużenia w wartościach bezwzględnych państwowy dług publiczny i dług sektora instytucji rządowych i samorządowych na koniec 2022 r. obniżyły się w stosunku do PKB - podkreśliła w Sejmie minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zapewniła, że nie ma mowy o ukrywaniu długu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski dług publiczny Magdalena Rzeczkowska Ministerstwo Finansów finanse finanse publiczne podatki vat cit samorząd pit społeczeństwo POLSKA

Zasady przyznawania dodatkowych środków dla samorządów. W Sejmie debata nad nowelizacją budżetu

Wiceminister finansów Sebastian Skuza powiedział, że dodatkowe środki dla samorządów z budżetu państwa będą przyznawane na podstawie algorytmu, a nie subiektywnej decyzji urzędników. W Sejmie odbyło się drugie czytanie nowelizacji tegorocznego budżetu i projektu ustawy okołobudżetowej. Przepisy ponownie trafiły do sejmowej komisji finansów publicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Sejm POLSKA finanse publiczne pkb