Wybory w USA. "Amerykanie rozczarowani"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 19:30
- To pierwszy raz w historii wyborów prezydenckich, gdy kandydaci są tak źle oceniani przez wyborców. W samej partii demokratycznej jedna trzecia wyborców niezadowolona jest z kandydatury Hillary Clinton – powiedział w Dwójce Wojciech Cegielski, specjalny wysłannik Polskiego Radia do Stanów Zjednoczonych.
Audio
  • Michał Żakowski i Wojciech Cegielski w rozmowie o wyborach prezydenckich w USA (Puls świata/Dwójka)
Donald Trump i Hillary Clinton
Donald Trump i Hillary ClintonFoto: Krassotkin/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Niezadowolenie z wyborów, których wyniki poznamy w nocy z wtorku na środę (9.11) albo w środę rano, najlepiej widać po spadku zaangażowania Amerykanów w kampanię wyborczą.

- W porównaniu do poprzednich wyborów można zaobserwować mniejszy entuzjazm wśród osób wspierających lokalne komitety wyborcze. Czasami można było się zastanawiać, czy jesteśmy w kraju, w którym toczy się tak ostra debata polityczna – powiedział Michał Żakowski, specjalny wysłannik Polskiego Radia, który podczas kampanii podążał po USA śladem sztabu wyborczego Donalda Trumpa.  

Do podobnych wniosków doszedł Wojciech Cegielski, który podglądał kampanię z perspektywy sztabu wyborczego Hillary Clinton.

- W stanie Północna Karolina, gdzie mieszka sporo czarnoskórych wyborców, jeszcze cztery czy osiem lat temu wszyscy szli gromadami do lokali wyborczych, by zagłosować na Baracka Obamę. Teraz, choć wielu z nich opowiada się za demokratami, nie pójdzie głosować, bo nie popiera Hillary Clinton.

W nagraniu posłuchamy również o tym, jak tegoroczne wybory prezydenckie mogą zmienić Amerykę.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadziła: Agata Kasprolewicz

Gość: Wojciech Cegielski i Michał Żakowski (dziennikarze Polskiego Radia)

Data emisji: 8.11.2016

Godzina emisji: 17.45

mz/jp


Czytaj także

Świat w Południe: Trump czy Clinton?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 14:35
– Donald Trump do końcowej wygranej potrzebuje zwycięstwa we wszystkich stanach swingujących – mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Szopski, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego. W opinii gościa Świata w Południe, jest to jednak mało prawdopodobny scenariusz. – To byłby „fuks” – oceniał ekspert.
rozwiń zwiń