Polskie Radio
Section05

anteny wybory w USA

"O Trumpie mówi się jako o zjawisku popkultury"

Spośród 20 największych amerykańskich sondażowi, w tym telewizji, gazet i agencji prasowych, tylko jedna wskazywała na przewagę Donalda Trumpa nad Hillary Clinton. Kandydat Republikanów nie szczędził za to ostrych słów pod adresem mediów. Jak wyglądały relacje na linii media – Trump w czasie kampanii i jak będą wyglądały w najbliższym czasie?
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Hillary Clinton media Mołdawia USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA

"Wybór Trumpa to esencja demokracji"

Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych było dla części ekspertów dużym zaskoczeniem. Goście Konfrontacji Idei – prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista i Janusz Reiter, były ambasador RP w USA – zastanawiali się nad tym, czy tryumf antysystemowego kandydata można uznać za kryzys demokracji za oceanem.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Janusz Reiter Polskie Radio 24 Ryszard Bugaj USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA

Trump prezydentem - nowe otwarcie dla Rosji

– Rosjanie politycznie grali na to, przeciwko czemu była Polska. Oni liczyli na nowe otwarcie i moment destabilizacji, w którym można coś ugrać. Natomiast kraje, które czują się zagrożone imperializmem rosyjskim, liczyły na stabilizację – mówił w audycji Spojrzenie na Wschód dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN). Gościem Marii Przełomiec był również dr Marcin Zaborowski (Center for European Policy Analysis).
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Rosja USA wybory prezydenckie w USA Maciej Jastrzębski Paweł Buszko Ukraina Maria Przełomiec Paweł Kowal