Polskie Radio
Section05
wybory w USA

B. asystentka oskarża Trumpa. "Wiedział, że tłum szturmujący Kapitol jest uzbrojony"

Donald Trump miał świadomość, że tłum jego zwolenników był uzbrojony, gdy zachęcał go do marszu na Kapitol 6 stycznia - zeznała we wtorek przed komisją śledczą Kongresu ówczesna asystentka prezydenta Cassidy Hutchinson. Były prezydent USA chciał wraz z tłumem pójść pod Kapitol - twierdzi Hutchinson - i miał szarpać się z ochroniarzami, by go tam zawieźli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Donald Trump wybory w USA

Donald Trump wystąpił na wiecu Republikanów w Ohio. Mówił o "zbrodni stulecia"

- Wygraliśmy te wybory z ogromną przewagą. Ja to wiem, wy to wiecie i fake news media też to wiedzą - mówił były prezydent USA Donald Trump w sobotę na pierwszym powyborczym wiecu w Wellington, w stanie Ohio. Jak dodał, uważa przegrane przez siebie wybory prezydenckie za "zbrodnię stulecia" i "hańbę". - Ze względu na wszystkie złe rzeczy, które później się stały...ludzie giną na granicy - mówił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Ameryka Północna Donald Trump wybory w USA

"Sprawa jest rozstrzygnięta". Andrzej Duda skomentował uczciwości wyborów w USA

- Uważam, że zachowałem zdroworozsądkowy spokój i czekałem na to, że wynik będzie potwierdzony urzędowo, a nie będzie jedynie wynikiem sondażowym, ogłoszonym przez stacje telewizyjne - powiedział prezydent Andrzej Duda zapytany w TVN24 o formę złożenia gratulacji Joe Bidenowi. Oceniając uczciwość amerykańskich wyborów odparł, że "sprawa jest rozstrzygnięta". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory w USA USA Andrzej Duda Joe Biden prezydent

Ambasador Polski przy UE: zawsze wspieraliśmy silne relacje między Unią a USA

Unia Europejska potrzebuje silnego partnerstwa z USA, by sprostać globalnym wyzwaniom - pisze na łamach portalu EURACTIV ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś w dniu zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta USA. Nowe otwarcie w unijno-amerykańskich relacjach jest obecnie jednym z priorytetów europejskiej polityki zagranicznej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Ameryka USA Joe Biden wybory w USA