Polskie Radio
Section05
wybory w USA

Ryszard Legutko o sytuacji po wyborach w USA: monopol liberalno–lewicowy na świecie się umacnia

- Zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA oznacza, że monopol liberalno–lewicowy na świecie się umacnia. Nurtom konserwatywnym w tej rzeczywistości będzie trudniej - mówi europoseł, szef EKR profesor Ryszard Legutko. Jak dodał, wybory pokazały też, że społeczeństwo amerykańskie jest bardzo podzielone.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka wybory prezydenckie w USA Donald Trump sondaże wybory w USA Ameryka Północna Joe Biden Ryszard Legutko

"Zachowywali się tak, jakby z góry znali wynik". Trump powtarza tezę o wyborczych oszustwach

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny oświadczył, że podczas listopadowych wyborów prezydenckich doszło do oszustw na wielką skalę i wyraził przekonanie, że to jemu, a nie Joe Bidenowi, należy się zwycięstwo. Wystąpienie prezydenta USA miało miejsce dzień po tym, jak prokurator generalny USA zapewnił, że podczas głosowania nie stwierdzono poważnych nieprawidłowości.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone wybory w USA wybory prezydenckie w USA Donald Trump

Prokurator generalny USA: nie ma dowodów na poważne oszustwa wyborcze

Amerykański prokurator generalny William Barr oświadczył, że Departament Sprawiedliwości nie znalazł dowodów na oszustwa, które mogły wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich w USA. Stanowisko to stoi w sprzeczności z twierdzeniami prezydenta Donalda Trumpa, że wybory zostały zmanipulowane i że to on, a nie Joe Biden jest prawowitym zwycięzcą.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka USA wybory w USA wybory prezydenckie w USA Joe Biden Donald Trump demokracja ŚWIAT

NASZ WYWIAD Nowy układ sił w USA. Analityk PISM: zanim Waszyngton zajmie się światem musi się uporać ze sobą

- Wiele wskazuje na to, że administrację Joe Bidena zapełnią ludzie wywodzący swoje dotychczasowe doświadczenia z czasów Baracka Obamy i Billa Clintona - ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Andrzej Dąbrowski, analityk programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dodał, że" Polska znajduje się w nieco łatwiejszej sytuacji, niż miało to miejsce, kiedy urząd obejmował Donald Trump", gdyż nowy prezydent otoczy się ludźmi znanymi w świecie polityki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA wybory prezydenckie w USA Joe Biden Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wybory w USA

Wybory prezydenckie w USA. Arizona oficjalnie zatwierdziła zwycięstwo Bidena

- Władze stanu Arizona oficjalnie zatwierdziły wyniki wyborów prezydenckich w tym stanie, przyznając zwycięstwo i 11 głosów elektorskich Joe Bidenowi. Biden stał się w ten sposób pierwszym od 1996 r. kandydatem Demokratów na prezydenta USA, który wygrał tam wybory.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA Joe Biden polityka Stany Zjednoczone Donald Trump Ameryka Północna infografika

Wybory w USA. Są wyniki powtórnego przeliczenia głosów w stanie Wisconsin

Amerykański stan Wisconsin zakończył powtórne licznie głosów w niedawnych wyborach prezydenckich. Miejscowe władze poinformowały, że drugie liczenie, o które prosił sztab Donalda Trumpa, potwierdziło zwycięstwo Joe Bidena w tym stanie. Pieczętuje to ostateczny wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Joe Biden Donald Trump Ameryka demokracja wybory w USA wybory prezydenckie w USA

Rząd Trumpa rozpoczął proces przygotowywania administracji Bidena do przejęcia władzy

Po prawie trzech tygodniach od wyborów prezydenckich rząd Donalda Trumpa rozpoczął formalny proces przygotowywania administracji Joe Bidena do przejęcia władzy w Stanach Zjednoczonych. Decyzja została podjęta po kilku kolejnych niekorzystnych dla prezydenta USA decyzjach sądów oraz certyfikowaniu zwycięstwa Joe Bidena w stanie Michigan.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Joe Biden USA Ameryka ŚWIAT wybory w USA wybory prezydenckie w USA

Bloomberg: Blinken prawdopodobnym sekretarzem stanu w administracji Bidena

Według źródeł poinformowanych, na które powołuje się Bloomberg, prezydent elekt Joe Biden zamierza powołać Antony'ego Blinkena na sekretarza stanu w swoje administracji. Blinken to były zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i były zastępca sekretarza stanu w administracji Baracka Obamy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA wybory prezydenckie w USA Joe Biden Stany Zjednoczone wybory w USA Ameryka Północna

Wybory w USA. Pozew sztabu Donalda Trumpa ws. wyniku w Pensylwanii odrzucony

Sędzia federalny z Pensylwanii odrzucił pozew sztabu Donalda Trumpa i nie zgodził się na wstrzymanie certyfikowania wyniku wyborów prezydenckich w tym stanie. Sędzia ocenił, że pozew nie został poparty materiałem dowodowym. Prawnicy prezydenta Stanów Zjednoczonych zapowiedzieli apelację do sądu wyższej instancji, a następnie do Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone wybory w USA wybory prezydenckie w USA Donald Trump Pensylwania

USA: koniec audytu wyborów w Georgii, ponowne liczenie głosów w hrabstwach Wisconsin

W amerykańskim stanie Georgia kończy się audyt głosowania w wyborach prezydenckich. Jego wyniki mają zostać przedstawione dzisiaj. Wczoraj sztab Donalda Trumpa złożył wniosek o ponowne przeliczenie głosów w dwóch okręgach stanu Wisconsin. Tymczasem sztab Joe Bidena kontynuuje przygotowania do przejęcia władzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka wybory prezydenckie w USA Donald Trump wybory w USA Ameryka Północna Joe Biden