REKLAMA

Euroatlantyckie aspiracje Kosowa

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 18:29
- Jesteśmy najbardziej proeuropejskim i proatlantyckim społeczeństwem Bałkanów. Ponad 90% Kosowian opowiada się za rozszerzeniem NATO i UE o kraje bałkańskie - mówił w Dwójce Enver Hoxhaj, minister spraw zagranicznych Kosowa.
Audio
  • Minister spraw zagranicznych Kosowa Enver Hoxhaj o euroatlantyckich aspiracjach Kosowa (Puls świata/Dwójka)
Minister spraw zagranicznych Kosowa Enver Hoxhaj
Minister spraw zagranicznych Kosowa Enver HoxhajFoto: PAP/VALDRIN XHEMAJ

Enver Hoxhaj opowiadał w audycji "Puls świata" o wyzwaniach stojących przed Kosowem. Jednym z nich jest ułożenie stosunków z Serbią, która nie uznaje niepodległości Kosowa. - Zaczęliśmy dialog w roku 2012 i od tego czasu udało nam się zawrzeć 20 porozumień. Duża ich część została wprowadzona w życie. Mimo to Serbia w dalszym ciągu próbuje podkopać naszą państwowość i wtrąca się w nasze wewnątrzne sprawy - powiedział polityk.

Minister spraw zagranicznych Kosowa podkreślał, że jego kraj ma bardzo dobre stosunki z pozostałymi sąsiadami: Albanią, Czarnogórą i Macedonią. Mówił o znaczeniu NATO i Unii Europejskiej dla pokoju na Bałkanach oraz zwracał uwagę na rosyjską bazę wojskową w Serbii. - W Kosowie jest silne przekonanie, że euroatlantycka integracja regionu będzie najlepszą odpowiedzią na rosyjskie zagrożenie - dodał.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Enver Hoxhaj (minister spraw zagranicznych Kosowa)

Data emisji: 22.11.2016

Godzina emisji: 17.40

bch/mz


Czytaj także

Kontrowersje wokół nowego prezydenta Kosowa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 18:45
Na to stanowisko został właśnie zaprzysiężony premier Kosowa Hashim Thaçi. Inauguracja została zbojkotowana przez partie opozycyjne, które kwestionują jego wybór na prezydenta.
rozwiń zwiń