Europa według generała de Gaulle'a

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 18:30
- Charles de Gaulle był przekonany, że elementem, który spaja Europę, jest suma, jaką tworzą jej narody, a nie federalistyczny bałagan – powiedział w Dwójce płk. Frédéric Guelton.
Audio
  • Rozmowa z płk. Frédérikiem Gueltonem (Puls świata/Dwójka)
Generał Charles de Gaulle
Generał Charles de GaulleFoto: Imperial War Museum/Wikimedia/public domain

Oficer armii francuskiej i historyk wojskowości odniósł się tymi słowami do promowanej przez słynnego męża stanu idei "Europy ojczyzn", która stała w kontrze do tendencji federalistycznych w powojennej Europie.

- De Gaulle chciał Europy zjednoczonej, by zatrzeć rany, jakie Europejczycy zadali sobie wcześniej - powiedział  płk. Frédéric Guelton. - Uważał jednak przy tym, że Europa nie jest ziemią niczyją, na której można stworzyć coś zupełnie nowego. Każdy z krajów europejskich ma swoją kulturę i historię i za każdym razem, gdy patrzymy na nie jako całość, widzimy, jak bogatym jesteśmy społeczeństwem. Gdy patrzymy tylko na część, jesteśmy słabi - dodał francuski ekspert.

Jak możemy zastosować ideę "Europy ojczyzn" do myślenia o przyszłości Unii Europejskiej i jakie były poglądy Charlesa de Gaulle’a na temat strategii obrony w powojennej Europie? O tym posłuchamy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: płk. Frédéric Guelton (oficer armii francuskiej, historyk wojskowości)

Data emisji: 24.11.2016

Godzina emisji: 17.40

mz/jp

Czytaj także

Francja - mocarstwo czy cień dawnej potęgi?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 19:30
Rozdarta problemami społecznymi i ekonomicznymi, a z drugiej strony - wciąż silna militarnie. W dniu święta narodowego Republiki Francuskiej dyskutujemy na temat siły i znaczenia tego państwa.
rozwiń zwiń