Turcja. Kary śmierci dla puczystów?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 12:00
W "Pulsie świata" rozmawialiśmy o rozpoczętym w Ankarze procesie sądowym osób podejrzanych o organizację w ubiegłym roku nieudanego puczu wojskowego w Turcji.
Audio
  • Rozmowa o procesie sądowym osób podejrzanych o organizację nieudanego puczu wojskowego w Turcji (Puls świata/Dwójka)
Flaga Turcji. Zdjęcie ilustracyjne
Flaga Turcji. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ahmet Baris Isitan/Wikimedia Commons/CC

Po próbie zamachu stanu, do której doszło 15 lipca 2016 roku, władze tureckie aresztowały ponad 50 tys. osób i zwolniły z pracy bądź zawiesiły w wykonywaniu obowiązków ok. 150 tys. osób, w tym wojskowych, policjantów, nauczycieli i urzędników, zarzucając im powiązania z grupami terrorystycznymi.

Proces, który rozpoczął się właśnie w Ankarze, jest największą tego typu rozprawą we współczesnej historii Turcji. Przed sądem stanęło 486 osób. Zaocznie będzie sądzony również Fethullah Gülen, którego tureckie władze oskarżają o inspirowanie zamachu stanu.

Kto oprócz Gülena jest oskarżany w tym bezprecedensowym procesie? Co przede wszystkim chciałby ustalić sąd w Ankarze? I jaki jest stosunek tureckiego społeczeństwa do puczystów? Jak mówił w audycji Karol Wasilewski, przy żądaniach kary dla zamieszanych w zamach stanu pojawia się często temat kary najwyższej. - Dużo łatwiej jest trzymać elektorat w mobilizacji wokół hasła: "wprowadzimy karę śmierci dla puczystów" niż choćby wokół hasła: "wprowadzimy reformy gospodarcze" - zauważył gość Dwójki.

***

Tytuł audycji: "Puls świata"

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Karol Wasilewski (Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 2.08.2017

Godzina emisji: 17.45

jp/mc

Czytaj także

Turcja: kolejna czystka przeciwników prezydenta. Ponad 100 zatrzymanych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 13:04
Tureckie władze wydały nakaz zatrzymania kolejnych 127 osób podejrzanych o związki z ubiegłoroczną próbą wojskowego zamachu stanu - podała prorządowa agencja prasowa Anatolia. W sobotę i niedzielę w Turcji świętowano pierwszą rocznicę udaremnienia puczu.
rozwiń zwiń