Polskie Radio
Section05
Karol Wasilewski

Wojna na Bliskim Wschodzie. Czy korzysta na tym Turcja?

- Turcy dotychczas starają się manewrować między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, mimo wypowiedzi oficjeli czy tekstów, które możemy przeczytać w prasie. Ale obawa Turków jest taka, że teraz, w związku z narastającą rywalizacją amerykańsko-irańską, będą musieli się opowiedzieć po jednej ze stron - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Bliski Wschód Dariusz Rosiak Karol Wasilewski

Ekspert: nie wiem, o co chodzi administracji USA ws. Syrii

- Od czasu objęcia sterów prezydentury przez Donalda Trumpa prowadzimy dyskusje, czy jest on sensownym człowiekiem, czy wręcz przeciwnie. Przy okazji sprawy Syrii możemy zobaczyć, że jednak ma on jakiś pomysł na świat, bo od początku mówił, że USA muszą pokonać Państwo Islamskie, i że kiedyś wycofają się z Syrii - mówił w Dwójce Karol Wasilewski z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Rosiak USA Syria ŚWIAT Donald Trump Karol Wasilewski Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

"W Turcji nie ma warunków do przeprowadzenia referendum"

Według wstępnych wyników tureckiej komisji wyborczej, w plebiscycie 51,4 procentami głosów zwyciężyli zwolennicy prezydenckiego system rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny. Tymczasem wspólna misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i Rady Europy uznała, że procedury zastosowane w kampanii i podczas tureckiego referendum nie spełniały międzynarodowych standardów. O nieprawidłowościach jakie mogły nastąpić podczas głosowania mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja OBWE Rada Europy Karol Wasilewski Partia Pracujących Kurdystanu

Turcja decyduje o zmianie systemu politycznego

Ponad 80 tysięcy mieszkających w Belgii i uprawnionych do głosowania Turków oddało w tym kraju głos w referendum, które dotyczy zmiany systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki w ich ojczyźnie. Tak wynika z informacji belgijskich mediów. W Polskim Radiu 24 o sytuacji politycznej w Turcji mówił Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Recep Tayyip Erdogan referendum Belgia Karol Wasilewski

Czystki wśród tureckich akademików. "Sabotaż"

4,5 tys. nauczycieli oskarżonych o związki z ruchem Gulena w Turcji pożegnało się z pracą. Wśród nich jest 330 nauczycieli akademickich. – Mówi się, że jakieś grupy, które jeszcze utrzymały się w prokuraturze i systemie bezpieczeństwa, starają się sabotować referendum ws. konstytucji w taki sposób, że zatrzymano akademików – mówił w Świecie w Powiększeniu Karol Wasilewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Turcja Karol Wasilewski Syria Rosja

Zabójstwo ambasadora. Prezydent Turcji dzwoni do Putina

Ambasador Federacji Rosyjskiej w Turcji Andriej Karłow został zastrzelony w Ankarze. Jak informują tureckie media, dyplomata został zaatakowany na otwarciu wystawy „Rosja oczami Turków" w Centrum Sztuki Współczesnej w stolicy Turcji. Gościem programu Świat w Powiększeniu był Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Rosja Syria terroryzm zamach Adrian Bąk Recep Tayyip Erdogan Władimir Putin Karol Wasilewski Ankara

Świat w Południe: Napięcia na linii UE-Turcja

Turecki minister ds. europejskich spotyka się we wtorek m.in. z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Wizyta Omera Celika w Brukseli odbywa się w cieniu ostatniej rezolucji Parlamentu Europejskiego, w której europosłowie wezwali do zamrożenia negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do UE. Gościem Polskiego Radia 24 był Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Turcja imigranci w Europie Frans Timmermans Karol Wasilewski

Turcja – wieczny kandydat do UE

– Unia Europejska nie powinna zapominać, że Turcja zawsze ma alternatywne wyjścia – mówił w ostatnich dniach turecki premier Binali Yildirim, odnosząc się do długich i niezakończonych dotąd sukcesem starań Ankary o przystąpienie do Wspólnoty. – Tego typu deklaracje padają z ust tureckich polityków od lat – wskazywał w Polskim Radio 24 Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Karol Wasilewski Turcja Unia Europejska

Turcja na drodze do zniesienia wiz – blisko czy daleko?

Prezydent Recep Tayyip Erdogan dość ostro przypomina Unii Europejskiej, że Turcja oczekuje zniesienia wiz dla tureckich obywateli. Co stoi na przeszkodzie, by Turcy nie musieli posiadać wiz wjazdowych do UE? O tym w Świecie w Powiększaniu mówił Karol Wasilewski (Centrum Inicjatyw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Aleppo Bliski Wschód Karol Wasilewski Komisja Europejska ONZ Syria Turcja Unia Europejska Wojciech Szewko

Czy pucz w Turcji był mistyfikacją Erdogana?

- Ten pucz był tak szalenie nieudolnie przygotowany i przeprowadzony, że nasiliło to spiskowe teorie m.in. wśród tureckich dziennikarzy, którzy mieli okazję przeżyć wszystkie dotychczasowe pucze tureckiego wojska – powiedział w audycji "Więcej Świata" Karol Wasilewski z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bielan Grzegorz Ślubowski Karol Wasilewski Marek Wałkuski Recep Tayyip Erdogan Turcja zamach stanu w Turcji