Polskie Radio
Section05
Karol Wasilewski

Wybory w Turcji. Ekspert: nie ma wiary w porażkę Erdogana, ale wszystko może się zmienić na ostatnim etapie

Turcja wybiera dzisiaj prezydenta. Wybory określane są mianem najważniejszych w tym stuleciu. Opozycja po raz pierwszy od 20 lat ma realną szansę odsunąć od władzy potężnego Recepa Tayyipa Erdogana. Sondaże dają nieznaczną przewagę kandydatowi opozycji Kemalowi Kilicdaroglu.
Zobacz więcej na temat:  Turcja wybory prezydenckie wybory parlamentarne Recep Tayyip Erdogan ŚWIAT Karol Wasilewski

Dr Wasilewski: Rosja nie spodziewała się tak ostrych sankcji i takiego oporu Ukrainy

- Rysuje nam się świat, w którym Zachód solidarnie i bardzo jednoznacznie, i ostro zareagował na rosyjską agresję. To jest bardzo dobra wiadomość dla nas - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Wasilewski z agencji analitycznej NeoSwiat.com. Jego zdaniem Rosja nie spodziewała się tak zdecydowanej reakcji Zachodu, ale też nie spodziewała się tak silnego oporu Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Karol Wasilewski ŚWIAT Europa Rosja Ukraina Turcja wojna 2022 serwis wschodni

Szczepionki z polityką w tle

Coraz częściej pojawiają się głosy, że bogata Północ powinna się podzielić szczepionkami przeciwko koronawirusowi z biednym Południem. Być może dlatego prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił projekt, aby z krajów Europy i Stanów Zjednoczonych pięć procent szczepionek trafiło do Afryki. Tymczasem estoński wywiad ostrzega, że Rosja chce ośmieszyć i zdeprecjonować zachodnie szczepionki.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski społeczeństwo COVID-19 szczepionka polityka ŚWIAT Jarosław Guzy Karol Wasilewski Trójka

Michał Baranowski: atak na Kapitol był szokiem dla demokracji w USA

- Demokratom przede wszystkim chodzi w tym momencie o pociągnięcie Donalda Trumpa do politycznej odpowiedzialności, a być może po 20 stycznia również do odpowiedzialności kryminalnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund of the United States. Czy z powodu zamieszek na Kapitolu dojdzie do impeachmentu amerykańskiego prezydenta?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata USA Ameryka Północna Magdalena Skajewska Donald Trump Waszyngton Michał Baranowski Karol Wasilewski

Po szczycie w Brukseli: kurz opada, co pozostaje?

Nie było weta Polski i Węgier. Z czego więc na szczycie w Brukseli zrezygnowano i co pozostało z rozporządzenia o praworządności? Wracają też rozmowy o wykorzystaniu funduszu odbudowy oraz przyszłego budżetu Unii Europejskiej. We Włoszech wybuchła już z tego powodu pierwsza kłótnia polityczna i pojawiła się groźba upadku rządu. Ponadto Unia zgodziła się na ostrzejsze normy klimatyczne na najbliższe lata.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Unia Europejska Bruksela POLSKA Węgry polityka Jarosław Guzy Łukasz Jasina Karol Wasilewski społeczeństwo Trójka

Wojna na Bliskim Wschodzie. Czy korzysta na tym Turcja?

- Turcy dotychczas starają się manewrować między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, mimo wypowiedzi oficjeli czy tekstów, które możemy przeczytać w prasie. Ale obawa Turków jest taka, że teraz, w związku z narastającą rywalizacją amerykańsko-irańską, będą musieli się opowiedzieć po jednej ze stron - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Bliski Wschód Dariusz Rosiak Karol Wasilewski

Ekspert: nie wiem, o co chodzi administracji USA ws. Syrii

- Od czasu objęcia sterów prezydentury przez Donalda Trumpa prowadzimy dyskusje, czy jest on sensownym człowiekiem, czy wręcz przeciwnie. Przy okazji sprawy Syrii możemy zobaczyć, że jednak ma on jakiś pomysł na świat, bo od początku mówił, że USA muszą pokonać Państwo Islamskie, i że kiedyś wycofają się z Syrii - mówił w Dwójce Karol Wasilewski z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Rosiak USA Syria ŚWIAT Donald Trump Karol Wasilewski Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

"W Turcji nie ma warunków do przeprowadzenia referendum"

Według wstępnych wyników tureckiej komisji wyborczej, w plebiscycie 51,4 procentami głosów zwyciężyli zwolennicy prezydenckiego system rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny. Tymczasem wspólna misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i Rady Europy uznała, że procedury zastosowane w kampanii i podczas tureckiego referendum nie spełniały międzynarodowych standardów. O nieprawidłowościach jakie mogły nastąpić podczas głosowania mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja OBWE Rada Europy Karol Wasilewski Partia Pracujących Kurdystanu

Turcja decyduje o zmianie systemu politycznego

Ponad 80 tysięcy mieszkających w Belgii i uprawnionych do głosowania Turków oddało w tym kraju głos w referendum, które dotyczy zmiany systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki w ich ojczyźnie. Tak wynika z informacji belgijskich mediów. W Polskim Radiu 24 o sytuacji politycznej w Turcji mówił Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Recep Tayyip Erdogan referendum Belgia Karol Wasilewski

Czystki wśród tureckich akademików. "Sabotaż"

4,5 tys. nauczycieli oskarżonych o związki z ruchem Gulena w Turcji pożegnało się z pracą. Wśród nich jest 330 nauczycieli akademickich. – Mówi się, że jakieś grupy, które jeszcze utrzymały się w prokuraturze i systemie bezpieczeństwa, starają się sabotować referendum ws. konstytucji w taki sposób, że zatrzymano akademików – mówił w Świecie w Powiększeniu Karol Wasilewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Turcja Karol Wasilewski Syria Rosja

Zabójstwo ambasadora. Prezydent Turcji dzwoni do Putina

Ambasador Federacji Rosyjskiej w Turcji Andriej Karłow został zastrzelony w Ankarze. Jak informują tureckie media, dyplomata został zaatakowany na otwarciu wystawy „Rosja oczami Turków" w Centrum Sztuki Współczesnej w stolicy Turcji. Gościem programu Świat w Powiększeniu był Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Rosja Syria terroryzm zamach Adrian Bąk Recep Tayyip Erdogan Władimir Putin Karol Wasilewski Ankara