Polskie Radio
Section05
zamach stanu w Turcji

Ekspert o puczu w Turcji: Erdogan uznał, że nie trzeba głębiej kopać w tej sprawie

- Pozostajemy na poziomie bardzo ogólnej wiedzy, że stał za tym ruch Fethullaha Gülena, islamistycznego kaznodziei, który od 1999 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. To starszy, leciwy człowiek, więc sam za sznurki nie mógł pociągać, ale tureckie władze twierdzą, że to jego ruch i jego podwładni doprowadzili do puczu - mówił w Polskim Radiu 24 Konrad Zasztowt z Wydziału Orientalistycznego UW.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT zamach stanu w Turcji ŚWIAT Europa Bliski Wschód Turcja

Turcja rok po puczu. Planowane prorządowe demonstracje

Turcja oddaje hołd ofiarom nieudanego zamachu stanu sprzed roku. W południe czasu obowiązującego w Polsce zebrał się na specjalnej sesji turecki parlament, a wieczorem w wielu miastach planowane są prorządowe demonstracje. Pucz miał obalić władzę prezydenta Recepa Erdogana, ale po kilku godzinach poniósł porażkę. W zamieszkach i starciach zginęło jak się szacuje od 270 do 350 osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turcja zamach stanu w Turcji

Turcja rok po puczu. Czystki trwają

Turcja wspomina dzisiaj ofiary nieudanego zamachu stanu sprzed roku. W południe polskiego czasu zbierze się parlament, a w Ankarze, Stambule i innych miastach wieczorem organizowane są wiece poparcia dla władz. Równocześnie protesty zapowiada opozycja. O nieudanym zamachu stanu w Turcji mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  zamach stanu w Turcji Turcja Recep Tayyip Erdogan Unia Europejska