Polskie Radio
Section05
zamach stanu w Turcji

Turcja rok po puczu. Planowane prorządowe demonstracje

Turcja oddaje hołd ofiarom nieudanego zamachu stanu sprzed roku. W południe czasu obowiązującego w Polsce zebrał się na specjalnej sesji turecki parlament, a wieczorem w wielu miastach planowane są prorządowe demonstracje. Pucz miał obalić władzę prezydenta Recepa Erdogana, ale po kilku godzinach poniósł porażkę. W zamieszkach i starciach zginęło jak się szacuje od 270 do 350 osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turcja zamach stanu w Turcji

Turcja rok po puczu. Czystki trwają

Turcja wspomina dzisiaj ofiary nieudanego zamachu stanu sprzed roku. W południe polskiego czasu zbierze się parlament, a w Ankarze, Stambule i innych miastach wieczorem organizowane są wiece poparcia dla władz. Równocześnie protesty zapowiada opozycja. O nieudanym zamachu stanu w Turcji mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  zamach stanu w Turcji Turcja Recep Tayyip Erdogan Unia Europejska

Czy Turcja zmierza ku dyktaturze?

Represje po nieudanym zamachu stanu dotknęły w Turcji dziesiątki tysięcy osób. 36 tysięcy osób przebywa w aresztach, wobec ponad 80 tysięcy toczą się śledztwa, zamknięto też kolejną, 160. redakcję. O tym, dokąd to zaprowadzi i czy Zachód może coś zrobić w obliczu np. kryzysu migracyjnego, mówił w programie Świat w Powiększeniu Yasin Ozbek z Instytut Dialogu Dunaj, który inspiruje się ideami Fetullaha Gulena.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Reszka Polskie Radio 24 Recep Tayyip Erdogan Turcja zamach stanu w Turcji