Walka z fake newsami. "Chodzi nie tylko o nieprawdziwe informacje"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 12:00
- W przypadku amerykańskich wyborów ważne było m.in. to, aby uzyskać wpływ na emocje grup w mediach społecznościowych - mówił Kamil Basaj w audycji o tzw. fake newsach i o sposobach, jak się przed nimi bronić.
Audio
  • Walka z fake newsami. "Chodzi nie tylko o nieprawdziwe informacje" (Puls świata/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/keport

bezpieczeństwo dane osobowe internet 1200.jpg
Big Data. "Dane, które mogą zmienić wiele"

- Wprowadzanie w błąd nie jest nowym narzędziem do zniekształcania obrazu świata. Ale dzisiaj pojawiły się techniki, które umożliwiają dystrybuowanie nieprawdziwych treści w sposób masowy i tani - przypominał gość Dwójki przyczyny, dla których w ostatnim czasie problem fake newsów stał się tak ważny.

Co istotne jednak, w katalogu broni informacyjnych można znaleźć nie tylko te oparte na fałszu. Czasami, jak opisywał Kamil Basaj, chodzi o swoiste rozpowszechnianie określonych stron, blogów, artykułów.

Jak wyglądała "wojna informacyjna" podczas ostatnich wyborów amerykańskich? Jaką rolę w dystrybuowaniu nieprawdziwych informacji w mediach zachodnich odgrywa dziś Federacja Rosyjska? W ogóle: jak walczyć ze zmanipulowanymi informacjami, a jednocześnie nie podważać wolności wypowiedzi? O tym (również w kontekście powołania przez Komisję Europejską grupy ekspertów do walki z fake newsami) w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Kamil Basaj (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń)

Data emisji: 17.01.2018

Godzina emisji: 17.45

jp/mko

Czytaj także

Cyfrowy ślad i depresja. Czy nowe technologie mogą nam pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 19:57
- Starożytni Rzymianie mówili, że to co powiedziane, ulatuje, a to co zapisane, zostaje. Ta sentencja ma teraz wyjątkowe znaczenie, biorąc pod uwagę ślad cyfrowy, jaki pozostaje teraz po naszych działaniach w sieci – podkreślił w Dwójce Grzegorz Lewicki.
rozwiń zwiń