REKLAMA

Kosowo. 10. rocznica niepodległości w cieniu międzynarodowej polityki

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 12:54
Hiszpania protestuje przeciwko nazwaniu Kosowa państwem. Władze wysłały w tej sprawie nieoficjalne pismo do Komisji Europejskiej. To właśnie tam może bowiem pojawić się dokument, w którym to najmłodsze państwo Europy zostanie wymienione wśród potencjalnych kandydatów do UE.
Audio
  • Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich o sytuacji Kosowa 10 lat po ogłoszeniu niepodległości (Puls świata/Dwójka)
Plac w centrum Prisztiny, stolicy Kosowa
Plac w centrum Prisztiny, stolicy KosowaFoto: OPIS Zagreb/Shutterstock

Kosowa, poza Hiszpanią, nie uznały jeszcze 4 państwa Wspólnoty, a powodem był separatyzm, o czym ostatnio przekonał się rząd w Madrycie, gdy Katalonia przegłosowała swoją niepodległość. Tylko, że w przypadku Hiszpanii sprawy potoczyły się zupełnie inaczej niż wtedy, gdy świat usłyszał deklarację niepodległości ogłoszoną 17 lutego 2008 r. w stolicy Kosowa – Prisztinie.

- Hiszpanie bardzo obawiają się, że powtórzy się scenariusz kosowski i Katalonia ogłosi niopodległość jednostronnie, co zresztą zrobiła, i zostanie ona uznana międzynarodowo. Różnica jest taka, że Katalona nie ma tak silnego protektora, jakim były Stany Zjednoczone w przypadku Kosowa - tłumaczyła w audycji Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Jak dodała ekspert, obecne problemy z Hiszpanią pokazują, że Kosowu będzie bardzo trudno w postępach w integracji europejskiej.

Z jakimi trudnościami w polityce międzynarodowej i wewnętrznej zmaga się Kosowo? Czy któryś z krajów bałkańskich ma realne szanse na wstąpienie do UE? Posłuchaj nagrania.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 1.02.2018

Godzina emisji: 17.45

pg

Czytaj także

Serbia: szef MSZ o podwójnych standardach wobec Katalonii i Kosowa

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 17:32
Szef Serbskiej dyplomacji Ivica Daczić oskarżył we wtorek światowe potęgi o stosowanie podwójnych standardów, skoro nie chcą zaakceptować referendum niepodległościowego w Katalonii, a przyjęli w 2008 roku separację serbskiej prowincji Kosowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosowo: zastrzelono jednego z przywódców kosowskich Serbów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 12:25
Jeden z przywódców Serbów kosowskich Oliver Ivanović został zastrzelony we wtorek na północy Kosowa - podały serbskie media. Informację potwierdził jego prawnik. Nieznani sprawcy otworzyli ogień do Ivanovicia przed biurem jego Partii Inicjatywy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń