Czechosłowacja 1968. "Na interwencję najbardziej napierały Polska i NRD"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 08:23
Ze znanym historykiem i politologiem rozmawialiśmy w audycji o wydarzeniach sprzed 50 lat i ich wpływie na bieżącą sytuację polityczną u naszych południowych sąsiadów.
Audio
  • Prof. Antoni Dudek o interwencji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku (Puls świata/Dwójka)
Interwencja wojsk sowieckich w Czechosłowacji, 1968 rok
Interwencja wojsk sowieckich w Czechosłowacji, 1968 rokFoto: PAP/Photoshot

franco 1200 free.jpg
Dlaczego Hiszpania nie rozliczyła się z trudną przeszłością?

W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku w Czernej nad Cisą rozpoczęła się operacja "Dunaj". 600 tys. żołnierzy Układu Warszawskiego przekroczyło granicę Czechosłowacji. Oznaczało to koniec marzeń o demokratyzacji tego kraju.

W interwencji brało udział wojsko ZSRR, NRD, Polski, Bułgarii i Węgier. - Od lat znane są stenogramy z narad przywódców państw bloku sowieckiego, które zaczęły się późną zimą roku 1968. Widać z nich wyraźnie, że to nie Moskwa napierała na przywódców krajów satelickich mówiąc im, żeby szykowali odziały, bo trzeba położyć kres kontrrewolucji w Czechosłowacji. Było odwrotnie. To przede wszystkim lider PZPR Władysław Gomułka i przywódca Komunistycznej Partii NRD Walter Ulbricht napierali na tę interwencję - tłumaczył prof. Antoni Dudek.

Czego obawiały się komunistyczne władze Polski i NRD? Jak w trakcie interwencji zapisało się Ludowe Wojsko Polskie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: prof. Antoni Dudek (historyk, politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 21.07.2018

Godzina emisji: 17.00

pg/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1968. Rok, w którym zamordowano entuzjazm Czechów

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 14:00
- Okres Praskiej Wiosny to dla Czechów, którzy byli wtedy w wieku 16-45 lat, najpiękniejsze wspomnienie młodości. Ludzie mieli nadzieję na zmiany, coś im się chciało - o wydarzeniach sprzed 50 lat i ich konsekwencjach dla kultury czeskiej i słowackiej mówił w Dwójce Andrzej Krawczyk, ambasador RP w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej.
rozwiń zwiń