X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

1968. Rok, w którym zamordowano entuzjazm Czechów

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 14:00
- Okres Praskiej Wiosny to dla Czechów, którzy byli wtedy w wieku 16-45 lat, najpiękniejsze wspomnienie młodości. Ludzie mieli nadzieję na zmiany, coś im się chciało - o wydarzeniach sprzed 50 lat i ich konsekwencjach dla kultury czeskiej i słowackiej mówił w Dwójce Andrzej Krawczyk, ambasador RP w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej.
Audio
  • 1968. Rok, w którym zamordowano entuzjazm Czechów (Strefa literatury/Dwójka)
Interwencja wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji
Interwencja wojsk Układu Warszawskiego w CzechosłowacjiFoto: PAP

"Pada, na dworze już ściemniało/ Oj, ta noc nie będzie krótka/ Baranka wilkom się zachciało/ Braciszku - szczęknęła furtka" - śpiewał czeski bard Karel Kryl. 50 lat temu w nocy z 20 na 21 sierpnia nastąpiła interwencja wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, kładąc kres nadziejom rozbudzonym przez Praską Wiosnę.

W reakcji na to wydarzenie Marian Hemar wygłosił przed mikrofonem Radia Wolna Europa wiersze zebrane potem w cykl "Rzeź Pragi". W jednym z nich pisał: "Wyprowadzili żołnierza/ na to czeskie Psie Pole/ z nowym hasłem: za waszą/ i za naszą niewolę". Jerzy Andrzejewski w liście skierowanym do prezesa Związku Pisarzy Czeskich napisał: "Ten protest zrodzony z oburzenia, bólu i ze wstydu, jest jedyną rzeczą, jaką w obecnych warunkach mogę ofiarować Panu i Pańskim przyjaciołom i kolegom".

W audycji "Strefa literatury" rozmawialiśmy o postawie Czechów w czasie interwencji ("to był wspaniały przykład biernego oporu, ludzie bez żadnego polecenia zdjęli wszystkie tablice z nazwami ulic, by zdezorientować żołnierzy"), ale też o "długiej nocy" dla czeskiej kultury, która nastała po wtargnięciu wojsk ("ludzie kultury zostali zmuszeni do milczenia, emigracji lub podporządkowania się").

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Andrzej Krawczyk - ambasador RP w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej, autor książki "1968. Praska wiosna", Andrzej S. Jagodziński - tłumacz, dyrektor Instytutów Polskich w Pradze i w Bratysławie oraz Zbigniew Gluza - prezes Ośrodka "Karta"

Data emisji: 19.08.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aksamitna rozprawa z komunistami

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 06:00
17 listopada 1989 roku to pierwszy dzień rozpoczęcia tzw. "aksamitnej rewolucji", która doprowadziła do upadku komunizmu w Czechosłowacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesi kładli się na drodze, żeby zatrzymać czołgi

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 11:00
- Kiedy spotykamy się z Polakami, to oni mówią "przepraszamy". Za co? Za 1968 - mówi Czech. Reportaż "Lech, Czech i Rus" opowiada o inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vaclav Havel: zostałem prezydentem, bo jestem pedantem

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 20:00
– Myśl o tym, że zostawiłbym po sobie bałagan, była dla mnie nie do zniesienia – powiedział kiedyś Vaclav Havel. 18 grudnia mija trzecia rocznica jego śmierci.
rozwiń zwiń