Olivier Mongin: Europa była ślepa w sprawie migracji

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 10:00
- Trzeba poważnie podejść do sprawy, trzeźwo patrzeć na to, co się dzieje. Tymczasem Europa od lat spychała ten problem od siebie – podkreślał Olivier Mongin, francuski pisarz i były szef magazynu "Esprit", w rozmowie o migracji na Starym Kontynencie. 
Audio
  • Olivier Mongin: Europa była ślepa w sprawie migracji (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Dziś sytuacja jest inna niż w 2015 , ale problem związany z przepisami z Dublina (które mówią, że migranci muszą być rejestrowani w pierwszym kraju, do którego dotrą, czyli albo w Hiszpanii, albo we Włoszech) wciąż istnieje - przypominał Olivier Mongin. - Przez lata zostawialiśmy kraje Południa same z tą kwestią. Osobiście jestem przeciwny skrajnej prawicy we Włoszech i Matteo Salviniemu, ale to, w czym ma on rację - i sam prezydent Emmanuel Macron to przyznał - to w tym, że przez wiele lat Włosi musieli sobie sami radzić z tym problemem, nie mogli liczyć na Europę - mówił gość Dwójki, dodając, że problem Europy w sprawie migracji "to często problem zaślepienia".

Jakie konkretnie kroki w tej kwestii powinny podjąć europejskie kraje? W rozmowie również o różnicach w podejściu do migracji między Francją a Polską, o roli Francji i prezydenta Macrona w debacie na temat migracji do Europy czy o współczesnej francuskiej tożsamości.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Goście: Olivier Mongin (pisarz, eseista, były szef magazynu "Esprit")

Data emisji: 24.08.2018

Godzina emisji: 17.00