Wojna celna USA-Chiny. Kto zyska, a kto straci

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 07:50
Spór handlowy między Stanami Zjednoczonymi a Chinami nabrał w ostatnich dniach przyspieszenia. W audycji rozmawialiśmy o tym, jakie skutki dla globalnej gospodarki może przynieść eskalacja konfliktu.
Audio
  • Eskalacja konfliktu celnego między USA i Chinami (Puls świata/Dwójka)
Donald Trump broni swojej polityki wobec Chin
Donald Trump broni swojej polityki wobec ChinFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Pod koniec zeszłego tygodnia prezydent Donald Trump podniósł stawki celne na kolejną grupę chińskich produktów sprzedawanych w USA o wartości 200 miliardów dolarów. W odpowiedzi Pekin w poniedziałek podniósł cła na amerykańskie produkty o wartości 60 miliardów dolarów. Biuro przedstawiciela USA ds. handlu (USTR) poinformowało natomiast o sporządzeniu kolejnej listy chińskich produktów, tym razem o wartości 300 miliardów dolarów, na które również będą mogły być nałożone wyższe stawki. Oznaczałoby to, że niemal cały chiński eksport do USA objęty byłby wyższymi stawkami.

Prezydent USA Donald Trump broni prowadzonej wojny handlowej z Chinami, przekonując, że Stany Zjednoczone znajdują się w dobrej pozycji, by ją wygrać. Polityk zapewnia, że umowa z Pekinem może być niedługo zawarta, ale musi być korzystna dla Waszyngtonu. Co to oznacza dla całej światowej gospodarki? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Żakowski 

Gość: dr Piotr Bodył Szymala (Monitor Prawa Bankowego)

Data emisji: 14.05.2019

Godzina emisji: 16.45

mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA i Chiny znów w stanie wojny handlowej?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 08:06
Gościem "Pulsu świata" był Piotr Bodył Szymala z Monitora Prawa Bankowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie konsekwencje dla świata może mieć amerykańsko-chińska wojna handlowa?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 14:30
- Dogadanie się krótkoterminowe jest mało prawdopodobne, co wcale nie oznacza, że ten ogień sporu będzie się nadal z tą samą intensywnością palił - mówi w międzynarodowej części audycji "W samo południe" Piotr Bodył-Szymala (Monitor Prawa Bankowego).
rozwiń zwiń