Polskie Radio
Section05
gospodarka USA

Prof. Haliżak: Amerykanie podejmują działania, aby zwiększyć gospodarczą przewagę nad Chinami

Amerykański Senat uchwalił ustawę o polityce przemysłowej, której celem jest zbudowanie produkcyjnej i technologicznej przewagi nad Chinami. Jest to najbardziej znacząca interwencja rządu w politykę przemysłową od dziesięcioleci. Ustawa zakłada przekazanie na ten cel 280 mld dolarów.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski USA Joe Biden Chiny eksport gospodarka chin Tajwan

12 miesięcy Joe Bidena. Prezydent USA chwali się silną gospodarką i walką z COVID-19

Podsumowując rok swoich rządów podczas prawie dwugodzinnej konferencji prasowej, prezydent USA Joe Biden podkreślał dobre wyniki gospodarcze, w tym wzrost pensji wśród najmniej zarabiających Amerykanów, spadek bezrobocia do poziomu poniżej 4 proc. i spadek poziomu ubóstwa. - Poczyniliśmy ogromny postęp w odbudowie gospodarki i walce z COVID-19 - przekonywał amerykański przywódca. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna USA Joe Biden COVID-19

Coraz wyższa inflacja w USA. Fed sygnalizuje zaostrzenie polityki monetarnej

Szef banku centralnego Stanów Zjednoczonych Jerome Powell przyznał, że w najbliższych miesiącach nadal spodziewane są wysokie notowania inflacji w tym kraju, ale potem tempo wzrostu cen powinno zwolnić. Trzeci miesiąc z rzędu wysokich wskaźników inflacji powoduje, że Federal Reserve (Fed) rozważa i sygnalizuje możliwość zaostrzenia polityki monetarnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA fed dolary Ameryka Ameryka Północna

Rozejm w sporze celnym UE z USA. "To na dobry początek"

Bruksela i Waszyngton zawiesiły wszystkie taryfy nałożone w związku z kłótnią o subsydia. Takie ustalenia zapadły po rozmowie telefonicznej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela USA Ameryka Ameryka Północna Stany Zjednoczone Joe Biden Ursula von der Leyen samoloty GOSPODARKA polityka polityka zagraniczna USA

Relacje Waszyngton-Pekin. Hanna Shen: Joe Biden odwołał część decyzji Donalda Trumpa przeciwko Chinom

- Joe Biden powraca do organizacji, gdzie Chiny mają bardzo duże wpływy. Jest to np. Światowa Organizacja Zdrowia czy Rada Praw Człowieka ONZ, gdzie mało mówi się o łamaniu tych praw w Chinach, a często powtarza się wręcz chińską propagandę - skomentowała politykę USA wobec Chin Hanna Shen, korespondent polskich mediów w Azji.
Zobacz więcej na temat:  Chiny USA Joe Biden polityka zagraniczna USA dyplomacja gospodarka chin pieniądze ŚWIAT Polskie Radio 24 Ameryka Północna

Jakie znaczenie dla wyborów w USA będzie miał koronawirus? Dr Wróblewski: nie przesadzałbym z jego wpływem

- Ponad 80 proc. elektoratu Trumpa odda na niego ponownie swój głos. Po stronie przeciwnika reprezentującego Demokratów ta lojalność jest na poziomie 60 proc. Może to sugerować, że będziemy mieli do czynienia z mobilizacją wyborców obecnego prezydenta - powiedział dr Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda koronawirus Stany Zjednoczone USA pandemia Artur Wróblewski