Protesty w Hongkongu. Lotnisko nieczynne do odwołania

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 08:13
- Przypomnijmy, że Hongkong nominalnie jest częścią Chin, natomiast cieszył się do tej pory, wprawdzie słabnącymi, ale jednak, tradycjami demokratycznymi. Wydaje się, że zamknięcie lotniska to sygnał, że sytuacja wymyka się trochę spod kontroli władz lokalnych, a to może oznaczać presję ze strony Chin kontynentalnych na bardziej radykalne kroki - mówił w Dwójce dr Marcin Jacoby.
Audio
  • Protesty w Hongkongu i napięcia na linii Chiny-Tajwan (Puls świata/Dwójka)
Protest na międzynarodowym lotnisku w Hongkongu
Protest na międzynarodowym lotnisku w HongkonguFoto: LAUREL CHOR/PAP/EPA

W poniedziałek (12.08) z powodów masowych protestów do odwołania zamknięto międzynarodowe lotnisko w Hongkongu. Na lotnisku kilka tysięcy osób protestuje przeciwko brutalności policji i polityce władz. Czy to znak, że protesty weszły w kolejną fazę? O tym w nagraniu audycji, w której mówiliśmy również o pierwszym od 1996 roku bojkocie przez Chiny prestiżowego Festiwalu Złotych Koni na Tajwanie. 

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Adrian Bąk

Gość: dr Marcin Jacoby (sinolog, Uniwersytet SWPS, autor książek "Chiny bez makijażu" i "Korea Południowa. Republika żywiołów")

Data emisji: 12.08.2019

Godzina emisji: 16.45

pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkańcy Hong Kongu protestują. Zaczęło się od ustawy

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 10:00
Setki antyrządowych aktywistów zablokowało dostęp do pociągów miejskich i podmiejskich w Hong Kongu, powodując chaos w godzinach szczytu. To kolejny z serii protestów trwających już od 8 tygodni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Owocowy wątek Rewolucji Kulturalnej w Chińskiej Republice Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 11:57
- To historia wyjęta jakby ze średniowiecznych kronik, a dotyczy – o dziwo – ateistycznego państwa, w którym mango było w tym okresie owocem niezwykle egzotycznym, praktycznie nieznanym - mówiła w Dwójce dr Monika Milewska, autorka publikacji "Mango Mao. Niezwykła relikwia komunistycznych Chin".
rozwiń zwiń