Sześć lat od Euromajdanu. Co się zmieniło na Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 11:00
-  Odpowiedzią na to, czy hasła rewolucji godności zostały zrealizowane są rezultaty ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych na Ukrainie - powiedział w radiowej Dwójce Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Co się zmieniło na Ukrainie sześć lat od protestów na placu Niepodległości? (Puls świata/Dwójka)
Protest na Majdanie w grudniu 2013 roku
Protest na Majdanie w grudniu 2013 rokuFoto: Serhii Simonov / Shutterstock.com

21 listopada 2013 roku rozpoczęły się protesty na placu Niepodległości w Kijowie. Były one spowodowane niepodpisaniem przez ówczesne ukraińskie władze umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Rewolucja zakończyła się krwawą rozprawą z manifestującymi pod koniec lutego 2014 roku. Osłabienie władzy wykorzystała Rosja, która anektowała Krym a następnie wsparła separatystów na wschodzie Ukrainy powołując dwie (pseudo)republiki - ługańską i doniecką.

Zełenski 1200.jpg
Prezydent Ukrainy w rocznicę Majdanu: potrzebujemy jedności, by bronić wolności

Czy hasła Euromajdanu zostały zrealizowane? Według gościa audycji "Puls świata" nie zostały, o czym świadczą wyniki ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Tadeusz Iwański wskazał jednocześnie, że jedną ze zdobyczy rewolucji godności jest to, że nastąpiła marginalizacja partii, które głoszą otwarcie konieczność współpracy z Rosją. - Przed Majdanem ta opcja prorosyjski - prozachodni była mniej więcej pół na pół, w tej chwili jest znaczny przechył na stronę zachodnią. Większość Ukraińców deklaruje chęć dołączenia do NATO, zbliżenia z Unią Europejską - stwierdził. Zapytany, czy jest jeszcze możliwa zmiana tej orientacji prozachodniej ukraińskich polityków, odpowiedział, że w "bliskiej perspektywie wydaje się to raczej mało możliwe" - Przede wszystkim dlatego, że społeczeństwo na to nie pozwoli. Rosyjska agresja była gigantycznym szokiem - podkreślił.

Na 9 grudnia zaplanowano szczyt czwórki normandzkiej w Paryżu. Przywódcy Francji, Niemiec, Ukrainy oraz Rosji będą dyskutowali o uregulowaniu konfliktu w Donbasie. Na szczycie dojdzie do pierwszego spotkania ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Już teraz wykonywane są pewne gesty. Jak je oceniać? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Gość: Tadeusz Iwański (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 21.11.2019

Godzina emisji: 16.45

kk

Czytaj także

"Po co ten cyrk?". Wybory parlamentarne na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 18:00
- Z legalistycznego punktu widzenia te wybory są wszystkim potrzebne i Białorusi, i Rosji, i - paradoksalnie - również Zachodowi. Bo co by było, gdyby tych wyborów w ogóle nie było? - wskazała w radiowej Dwójce Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeski premier Andrej Babisz poda się do dymisji?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 14:00
Na błoniach Letnej w Pradze przeciwko premierowi Andrejowi Babiszowi demonstrowało w sobotę (16.11) około ćwierć miliona ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: na gruzińskiej scenie politycznej zapanował pat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 11:00
- Protesty mają się dalej odbywać. Przed budynkiem parlamentu są kordony policji (...) Jest wiele negatywnych emocji w gruzińskim społeczeństwie - powiedział w radiowej Dwójce znawca Kaukazu Mateusz Kubiak. 
rozwiń zwiń