X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sześć lat od Euromajdanu. Co się zmieniło na Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 11:00
-  Odpowiedzią na to, czy hasła rewolucji godności zostały zrealizowane są rezultaty ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych na Ukrainie - powiedział w radiowej Dwójce Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Co się zmieniło na Ukrainie sześć lat od protestów na placu Niepodległości? (Puls świata/Dwójka)
Protest na Majdanie w grudniu 2013 roku
Protest na Majdanie w grudniu 2013 rokuFoto: Serhii Simonov / Shutterstock.com

21 listopada 2013 roku rozpoczęły się protesty na placu Niepodległości w Kijowie. Były one spowodowane niepodpisaniem przez ówczesne ukraińskie władze umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Rewolucja zakończyła się krwawą rozprawą z manifestującymi pod koniec lutego 2014 roku. Osłabienie władzy wykorzystała Rosja, która anektowała Krym a następnie wsparła separatystów na wschodzie Ukrainy powołując dwie (pseudo)republiki - ługańską i doniecką.

Zełenski 1200.jpg
Prezydent Ukrainy w rocznicę Majdanu: potrzebujemy jedności, by bronić wolności

Czy hasła Euromajdanu zostały zrealizowane? Według gościa audycji "Puls świata" nie zostały, o czym świadczą wyniki ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Tadeusz Iwański wskazał jednocześnie, że jedną ze zdobyczy rewolucji godności jest to, że nastąpiła marginalizacja partii, które głoszą otwarcie konieczność współpracy z Rosją. - Przed Majdanem ta opcja prorosyjski - prozachodni była mniej więcej pół na pół, w tej chwili jest znaczny przechył na stronę zachodnią. Większość Ukraińców deklaruje chęć dołączenia do NATO, zbliżenia z Unią Europejską - stwierdził. Zapytany, czy jest jeszcze możliwa zmiana tej orientacji prozachodniej ukraińskich polityków, odpowiedział, że w "bliskiej perspektywie wydaje się to raczej mało możliwe" - Przede wszystkim dlatego, że społeczeństwo na to nie pozwoli. Rosyjska agresja była gigantycznym szokiem - podkreślił.

Na 9 grudnia zaplanowano szczyt czwórki normandzkiej w Paryżu. Przywódcy Francji, Niemiec, Ukrainy oraz Rosji będą dyskutowali o uregulowaniu konfliktu w Donbasie. Na szczycie dojdzie do pierwszego spotkania ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Już teraz wykonywane są pewne gesty. Jak je oceniać? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Gość: Tadeusz Iwański (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 21.11.2019

Godzina emisji: 16.45

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Po co ten cyrk?". Wybory parlamentarne na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 18:00
- Z legalistycznego punktu widzenia te wybory są wszystkim potrzebne i Białorusi, i Rosji, i - paradoksalnie - również Zachodowi. Bo co by było, gdyby tych wyborów w ogóle nie było? - wskazała w radiowej Dwójce Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeski premier Andrej Babisz poda się do dymisji?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 14:00
Na błoniach Letnej w Pradze przeciwko premierowi Andrejowi Babiszowi demonstrowało w sobotę (16.11) około ćwierć miliona ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: na gruzińskiej scenie politycznej zapanował pat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 11:00
- Protesty mają się dalej odbywać. Przed budynkiem parlamentu są kordony policji (...) Jest wiele negatywnych emocji w gruzińskim społeczeństwie - powiedział w radiowej Dwójce znawca Kaukazu Mateusz Kubiak. 
rozwiń zwiń