REKLAMA

Amerykańskie sankcje wobec Rosji. Porażka prezydenta Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 18:00
- Te restrykcje, to w pewnym sensie porażka prezydenta Donalda Trumpa. To ubezwłasnowolnienie prezydenta w stosunku do jego polityki wobec Rosji - mówił w "Pulsie Świata" Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • Artur Wróblewski o sankcjach USA w stosunku do Rosji (Puls świata/Dwójka)
Kapitol w Waszyngtonie - siedziba Kongresu
Kapitol w Waszyngtonie - siedziba KongresuFoto: Ron Cogswell/CC BY 2.0

Sankcje USA wobec Rosji zostały zatwierdzone większością głosów 419 do 3 przez Izbę Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Uchwała czeka jeszcze na zielone światło ze strony Senatu i prezydenta Donalda Trumpa.

- Decyzja amerykańskiego Kongresu pokazuje, że prezydent USA jest odcięty od partyjnego zaplecza politycznego. To kolejny konflikt Trumpa z jego partią, a to problem dla każdego prezydenta – wyjaśniał amerykanista. - W tej sytuacji prezydent nie może wpłynąć na złagodzenie bądź zniesienie sankcji określonych w ustawie. Nie może skorzystać z jakichkolwiek aktów prawnych, które sam sobie napisze – wyjaśniał ekspert. Nawet jeśli prezydent Trump nie podpisze tej ustawy lub ją zawetuje, to Kongres ma większość, aby decyzję prezydenta odrzucić – powiedział Artur Wróblewski.

Zatwierdzone przez USA sankcje wobec Rosji uderzą również w unijną gospodarkę. - Rząd amerykański może np. karać firmy europejskie, które uczestniczą w modernizacji czy rozwoju rosyjskiej infrastruktury energetycznej – wyjaśniał gość "Pulsu Świata". – Ameryka ma możliwość nakładania sankcji, zamrażania kont i USA jako mocarstwo ma zwyczaj sięgać po takie narzędzia, jako formę moralnego upomnienia – zaznaczył Artur Wróblewski.

Co zrobi Unia Europejska? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Puls świata"

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Gość: Artur Wróblewski (amerykanista z Uczelni Łazarskiego)

Data emisji: 26.07.2017

Godzina emisji: 17.45

mf

Czytaj także

Moskwa oburzona nowymi sankcjami. Będzie "bolesna" odpowiedź?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 10:53
Moskwa jest oburzona trwającymi w USA pracami nad zaostrzeniem sankcji wobec Rosji. Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, Konstantin Kosaczow zapowiedział, że reakcja odwetowa musi być „bolesna” dla Waszyngtonu.
rozwiń zwiń