X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Lewa wolna". Książka, którą Mackiewicz narobił sobie wrogów

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 20:10
– Od wydania tej powieści rozpoczyna się najpotężniejsza fala walki z Józefem Mackiewiczem jako pisarzem – mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Włodzimierz Bolecki o książce "Lewa wolna", której na naszej antenie słuchamy w mistrzowskiej interpretacji Jerzego Radziwiłowicza.
Audio
  • Prof. Włodzimierz Bolecki i prof. Andrzej Nowak o "Lewej wolnej" Józefa Mackiewicza (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Polscy żołnierze pod Starą Miłosną w 1920 r.
Polscy żołnierze pod Starą Miłosną w 1920 r.Foto: Wikimedia/CC

"Lewa wolna" to powieść łącząca fikcję literacką z niezwykle interesującymi dokumentami, do tego stopnia, że historyczni bohaterowie mówią tekstami, które rzeczywiście wygłosili. Dotyczy to Trockiego, Lenina, Piłsudskiego, Marchlewskiego i wielu innych postaci. W jaki sposób Józef Mackiewicz mógł dotrzeć do tych dokumentów, skoro po wojnie nie miał dostępu do rosyjskich archiwów, bo nie mieszkał w Moskwie, lecz w Londynie, a później w Monachium?

Posłuchaj odcinków powieści "Lewa wolna" czytanych w Dwójce przez Jerzego Radziwiłowicza >>>

Dokumentarne zaplecze tej powieści wiąże się z co najmniej kilkunastoletnią pracą autora, na co zwrócił uwagę prof. Włodzimierz Bolecki. – Studiował rozmaite dokumenty w bibliotekach na Zachodzie, ale przede wszystkim zapoznawał się z książkami i materiałami, które sprowadzał i które były stopniowo publikowane na całym świecie – powiedział literaturoznawca. – Dokumenty były też publikowane w czasopismach i różnych tomach opracowań związanych z historią partii bolszewickiej i dziejami wojny 1920 r. – dodał.

Gdy Józef Mackiewicz znalazł się na emigracji, był już pisarzem o bardzo dużym dorobku. W latach poprzedzających opublikowanie "Lewej wolnej" (1965) wydał kilka ważnych dzieł: "Drogę donikąd", "Karierowicza", "Kontrę" oraz "Sprawę pułkownika Miasojedowa". – "Lewa wolna" była jego przedostatnią powieścią, dlatego można ją traktować jako pewną summę pisarstwa Józefa Mackiewicza. Z pewnej perspektywy można uznać, że to najważniejsza powieść tego pisarza – stwierdził prof. Włodzimierz Bolecki.

O tym, dlaczego książka wywołała wielkie kontrowersje wśród polskich krytyków i czytelników, i o wielu innych sprawach dotyczących "Lewej wolnej" - w przygotowanej przez Annę Lisiecką audycji "O wszystkim z kulturą", w której wysłuchaliśmy także wypowiedzi prof. Andrzeja Nowaka.

mc/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Burza" na Wileńszczyźnie, czyli partyzantka "chodzona"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 12:00
- Partyzantkę wyobrażałem sobie jako przygodę. A to było przede wszystkim chodzenie. Jak mawiał nasz dowódca, im więcej kilometrów w nogach, tym mniej krwi w grobie - wspominał były żołnierz wileńskiego podziemia, Kazimierz Czaplo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak amerykańscy lotnicy pomogli nam w 1920 r.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 16:00
Eskadra Kościuszkowska, zorganizowana przez Meriana Coopera, odegrała ważną rolę w wojnie polsko-bolszewickiej. O wydarzeniach sprzed 94. - w rocznicę Bitwy Warszawskiej - z Tadeuszem Deszkiewiczem rozmawiał Jerzy Kisielewski.
rozwiń zwiń