Koncert na stulecie urodzin Andrzeja Panufnika w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 21:00
24 września 1914 w Warszawie przyszedł na świat Andrzej Panufnik. W najbliższą niedzielę Łukasz Borowicz i Polska Orkiestra Radiowa przedstawia w Studiu koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego ważne utwory kompozytora. Zapraszamy!
Audio
  • Zapraszamy na koncert Polskiej Orkiestry Radiowej z okazji stulecia urodzin Andrzeja Panufnika (Dwójka)
Andrzej Panufnik, kompozytor i dyrygent Filharmonii Warszawskiej podczas próby w 1946 roku
Andrzej Panufnik, kompozytor i dyrygent Filharmonii Warszawskiej podczas próby w 1946 rokuFoto: PAP ARCHIWUM/Stanisław Dąbrowiecki

Bilety na to wydarzenie można zakupić na stronie sklep.polskieradio.pl.

Koncert rozpocznie "Nokturn" z 1947 roku. Dzieło nagrodzone I nagrodą Konkursu im. Karola Szymanowskiego w 1948 roku, wkrótce zostało wykonane z sukcesem w Paryżu, pod dyrekcją kompozytora. Niestety już rok później, z powodu doktryny stalinowskiej, "Nokturn" został potępiony. Był to początek problemów Panufnika, które doprowadziły do ucieczki kompozytora z Polski w roku 1954. Konsekwencją było wprowadzenie zakazu wykonywania jego utworów w kraju, a także wymieniania nazwiska Panufnika w oficjalnej prasie i publikacjach naukowych, aż do 1977 roku.

Koncert wiolonczelowy, stanowiący drugą pozycję programu wieczoru, jest ostatnim dziełem Andrzeja Panufnika. Napisany w 1991 roku dla Mścisława Rostropowicza i London Symphony Orchestra został wykonany, już po śmierci kompozytora, 24 czerwca 1992 w Londynie na koncercie poświęconym jego pamięci. Na naszym koncercie odtwórcą partii solowej będzie wybitny wiolonczelista brytyjski Raphael Wallfisch. Po przerwie zabrzmi "Hommage à Chopin". Utwór, którego powstanie związane jest z chopinowską rocznicą 1949 roku, istnieje w kilku wersjach instrumentacyjnych. Usłyszymy wersję na flet z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej z 1966 roku. Hommage à Chopin jest przykładem ważnej dla Panufnika twórczości nawiązującej do źródeł polskiego folkloru.

Koncert zakończy "Sinfonia Rustica" (Symfonia nr 1), której premiera odbyła się w Warszawie, w Sali Romy, ówczesnej siedzibie Filharmonii, w 1949 roku. W tym samym roku kompozycja ta został nagrodzona I nagrodą na Konkursie Kompozytorskim im. Fryderyka Chopina. Po początkowym sukcesie "Sinfonia rustica" podzieliła los "Nokturnu", z dnia na dzień stała się przykładem "błądzącej" muzyki formalistyczne. Po wyjeździe kompozytora do Anglii utwór został zrekonstruowany. Obecnie wykonywana jest wersja z roku 1955.

W programie:
Andrzej Panufnik Nokturn, Koncert wiolonczelowy, Hommage à Chopin, Sinfonia rustica

Wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz, Raphael Wallfisch – wiolonczela, Anna Włodarska-Szetela - flet

Tych, którzy nie dotrą na koncert, zapraszamy na jego transmisję do "Filharmonii Dwójki", którą prowadzić będą Ewa Szczecińska i Marek Zwyrzykowski.

28 września (niedziela), godz. 19.00-21.30

pp/mc

Zobacz więcej na temat: Andrzej Panufnik MUZYKA
Czytaj także

I w czasie wojny tworzono wielką muzykę

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 17:50
- Cieszymy się z powrotu tych utworów do obiegu – mówił w "Poranku Dwójki" o najnowszym wydawnictwie Sinfonii Varsovii, poświęconemu twórczości polskich kompozytorów w czasie Ii wojny światowej, jej dyrektor Janusz Marynowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraina snów Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 21:54
Komunistyczna klątwa wciąż ciąży nad postacią i twórczością Andrzeja Panufnika. Najnowsze wydawnictwo "Dreamscape" z jego pieśniami i triem fortepianowym, to kolejna kropla, która w końcu przeleję czarę. Ale nie goryczy, tylko miodu na uszy, jakim jest jego muzyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczne Wyspy Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 16:55
Setne urodziny kompozytora zbliżają się wielkimi krokami - to już 24 września. A my, po wakacyjnej przerwie, wracamy do cyklu audycji poświęconych Andrzejowi Panufnikowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Andrzej Panufnik wprowadził dawną muzykę angielską do Birmingham

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 10:00
- Już w pierwszym sezonie z naszą orkiestrą wprowadził do repertuaru utwory Purcella, Avisona czy Boyce'a. Przed epoką wykonawstwa historycznego to było prawdziwie rewolucyjne podejście, które zaskoczyło lokalną publiczność - opowiadał Richard Bratby, archiwista City of Birmingham Symphony Orchestra.
rozwiń zwiń