X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Seks to nic strasznego. "W powietrzu" Ingi Iwasiów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:00
– Seksualność jest częścią nas, odkąd istniejemy jako ludzkość. Tak się rozmnażamy, a także wyrażamy rozmaite stany naszego umysłu. O tym jest właśnie ta książka – mówiła o swojej najnowszej powieści Inga Iwasiów, gość krakowskiego Festiwalu Conrada.
Audio
  • Inga Iwasiów i Katarzyna Tubylewicz o obrazie kobiety i seksualności we współczesnej literaturze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
W powietrzu Ingi Iwasiów, wyd. Wielka Litera (fragm. okładki)
"W powietrzu" Ingi Iwasiów, wyd. Wielka Litera (fragm. okładki)Foto: mat. prasowe

Autorka pisała "W powietrzu" po "Umarł mi", bolesnym autobiograficznym tekście o śmierci ojca. – Gdy napisałam tamtą książkę, niewielką rozmiarami, lecz bardzo dla mnie ważną, książkę, która pozostawiła we mnie ślady, poczułam, że potrzebny mi jest jakiś eksces, jakieś odtrucie, jakaś ucieczka od żałoby – wyznała Inga Iwasiów. – Patrząc na to z perspektywy psychoanalitycznej, powiedziałabym, że prawdziwym przeżyciem żałoby jest ta ekstatyczna książka o seksie, a nie tamta o śmierci – dodała.

>>>Dwójka na Conrad Festival 2014<<<

Pisarka przyznała jednak, że tworzyła powieść z przyjemnością. Książka zaprasza także czytelnika do gry i zabawy – Próbowałam sfabularyzować i wyśmiać to, co zauważam, funkcjonując w świecie akademickim, publicystycznym, zajmując się na bieżąco feminizmem – opowiadała. – Obserwuję to, jak seksualność bywa częścią dyskursu, który przywołuje nas do porządku. Jesteśmy hipokrytami. Z jednej strony mamy pornografizację kultury, z drugiej zaś wszystkim wszystko kojarzy się z seksem i chcą go zakazywać – stwierdziła.

Dlatego powieść chce coś powiedzieć na temat pozytywnego aspektu seksualności. – Odrzućmy mówienie o zagrożeniach, które związane są z seksualnością – apelowała autorka. – Spróbujmy też zakwestionować język, który traktuje seksualność jako pracę, zadanie, a także zasługiwanie sobie na coś, kupowanie sobie czegoś, np. miłości. Seksualność jest częścią nas, odkąd istniejemy jako ludzkość. Tak się rozmnażamy, a także wyrażamy rozmaite stany naszego umysłu. O tym jest właśnie ta książka – mówiła.

W audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się również z Katarzyną Tubylewicz, autorką "Rówieśniczek" – powieści o trudnej, kobiecej przyjaźni i ludzkich grach o władzę.

Program prowadzili Katarzyna Nowak i Bartosz Panek.

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Conrad Festival 2014 to sztuka wyboru

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 17:20
- Kraków to jedyne miejsce na świecie, gdzie Boris Akunin spotka się z Jaume'em Cabré, Paulem Austerem, Rają Shehadehem oraz Olgą Tokarczuk - zapraszał na Conrad Festival 2014 Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Impreza potrwa od 20 do 26 października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisarz jako towar najlepszy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 10:00
Czy współcześnie sprzedaje się raczej książki, czy – ich autorów? W Dwójce rozmawialiśmy o tym, jak ważną częścią pracy pisarza stała się dziś praca nad wizerunkiem.
rozwiń zwiń