Luk Perceval: teatr jest dla mnie ludzkim laboratorium

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 22:00
– Dramaty wystawiane na scenie powinny sprawiać, że coraz więcej dowiadujemy się o sobie samych – mówił jeden z największych reżyserów współczesnej Europy.
Audio
  • Luk Perceval: teatr jest dla mnie ludzkim laboratorium (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Luk Perceval otrzymał wiele wyróżnień za swoje inscenizacje w języku flamandzkim, między innymi nagrodę Thalia w 1990 roku za całokształt dorobku artystycznego
Luk Perceval otrzymał wiele wyróżnień za swoje inscenizacje w języku flamandzkim, między innymi nagrodę Thalia w 1990 roku za całokształt dorobku artystycznegoFoto: PAP/APA

Spektakle Luka Percevala są dobrze znane w Polsce. Na Festiwalu Nowa Klasyka Europy w Teatrze Jaracza w Łodzi był wystawiony jego "Płatonow" wg dramatu Antoniego Czechowa, a na Festiwalu Szekspirowskim w 2012 r. w Gdańsku reżyser pokazał swoją inscenizację "Hamleta”, przygotowaną w Teatrze Thalia w Hamburgu.

Właśnie wtedy z Lukiem Percevalem rozmawiała Monika Pilch. Artysta wyznał jej, że od dramaturgii współczesnej woli klasyków. – Wydaje mi się, że przedstawione przez nich portrety ludzkie są pełniejsze i bardziej obiektywne – tłumaczył. Kryterium obiektywności ściśle łączy się z jego pojmowaniem teatru.

– Dramaty wystawiane na scenie powinny sprawiać, że coraz więcej dowiadujemy się o sobie samych – powiedział. – Człowiek stanowi tajemnicę, którą cały czas staramy się zgłębiać, nie tylko jako artyści, lecz także jako ludzie. To odkrywanie człowieka w społeczeństwie, w grupie, wśród innych, z odmiennymi zachowaniami i emocjami, nieustannie mnie pochłania – dodał.

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"
Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Krystyna Meissner (dyrektor wrocławskiego festiwalu "Dialog"), Jacek Kopciński (redaktor naczelny miesięcznika "Teatr"), Jagoda Engelbrecht (krytyk sztuki)

Data emisji: 18.11.2014

Godzina emisji: 18.00
mc/jp

Czytaj także

Anna Cieślak: swoim ciałem opowiadam ludziom ważne historie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2012 13:35
Już w debiucie tej młodej aktorce przyszło zmierzyć się z trudną rolą dziewczyny sprzedanej do domu publicznego. O swoim podejściu do zawodu i zamiłowaniu do klasyki teatralnej Anna Cieślak opowiedziała w Czwórce.
rozwiń zwiń