Eugenika znowu w modzie?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 19:00
- Wracamy do myślenia z lat 30., że można sobie wyprodukować dziecko - opowiadała w Dwójce Anda Rottenberg, kuratorka wystawy "Postęp i higiena" w warszawskiej galerii Zachęta.
Audio
  • Anda Rottenberg o wystawie "Postęp i higiena" w warszawskiej galerii Zachęta. Rozmawiała Adriana Prodeus (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Michael Najjar, bionic angel, 2007, z serii bionic angel (2006-2008)
Michael Najjar, "bionic angel", 2007, z serii "bionic angel" (2006-2008)Foto: dzięki uprzejmości artysty i Kolekcji Grażyny Kulczyk/mat. prasowe galerii Zachęta

- Na całym świecie kwitnie handel materiałem genetycznym, jest ewaluacja, jedne jajeczka są droższe inne tańsze. Ma to wiele wspólnego z programem niemieckiego stowarzyszenia Lebensborn, które produkowało dzieci poprzez łączenie zdrowych aryjskich kobiet i mężczyzn - zauważała Anda Rottenberg.

Inżynieria genetyczna, eugenika czy badania nad czystością rasy są tematem jej najnowszej wystawy w warszawskiej Zachęcie. Rottenberg w Dwójce zwracała uwagę, że wiele tragedii XX wieku ma swoje korzenie w szczytnej idei podniesienia poziomu higieny w społeczeństwie. - Tak się złożyło, że rewolucja higieniczna z początku XX wieku i związane z nią słownictwo zostało przejęte przez inne dziedziny, w imię postępu.
***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadząca:
Adriana Prodeus

Gość: Anda Rottenberg
Data emisji:
1.12.2014
Godzina emisji:
18.00

bch/jp

Czytaj także

Granice prawa i granice moralności. Dyskusja o karze śmierci

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 16:00
– Stanisław Koźmian już w XIX zauważył, że bezkarność prowadzi zawsze do nieładu i niszczy społeczeństwo – mówił w Dwójce Rafał Ziemkiewicz. – Prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka, niezależnie od jego czynów – odpowiadała Aleksandra Zielińska z Amnesty International. – Tylko Bóg może być panem życia i śmierci – twierdził z kolei ks. dr Jan Sikorski.
rozwiń zwiń