Herdzin: muzyka to dla mnie ciepłe, jasne światło

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 20:00
- Absolutnie unikam tego i jako słuchacz, i jako kompozytor, żeby muzyka mną wstrząsała - opowiadał w Dwójce Krzysztof Herdzin. Pianista w tym roku świętuje 25 lat pracy scenicznej.
Audio
  • Krzysztof Herdzin o swoich 25 latach na scenie. Rozmawiał Jerzy Kisielewski (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Krzysztof Herdzin jest niewątpliwie jednym z najbardziej wszechstronnych artystów w naszym kraju - pianistą, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem, producentem płytowym. Zajmuje się równolegle klasyką, jazzem, muzyką pop i muzyką filmową.
Krzysztof Herdzin jest niewątpliwie jednym z najbardziej wszechstronnych artystów w naszym kraju - pianistą, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem, producentem płytowym. Zajmuje się równolegle klasyką, jazzem, muzyką pop i muzyką filmową.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Jako kompozytor Krzysztof Herdzin kieruje się słowami Wojciecha Kilara, który uważał, że prawdziwie wartościowa muzyka to ta, którą muzycy chcą grać, a publiczność chce słuchać. Zdaniem pianisty wiele z utworów z nurtu muzyki współczesnej napisana została jakby wbrew tej definicji. - Bardzo często nikt z muzyków grających w orkiestrze nie odczuwa przyjemności z grania muzyki współczesnej, ponieważ wydaje się być napisana wyłącznie po to, żeby obrzydzić grającym i słuchającym obcowanie z tymi dźwiękami. Podczas koncertów satysfakcję odczuwa tylko kompozytor - dodawał.

Swój muzyczny warsztat Krzysztof Herdzin kształtował od najmłodszych lat. Wychowany w Bydgoszczy w rodzinie śpiewaczej szybko wciągnął się w świat dźwięków. W audycji podkreślał jednak, że częstokroć dzieci muzyków, wysyłane do szkół muzycznych niejako z automatu, potem cierpią. - Po podstawówce albo po liceum okazuje się, że nie wykazują ani talentu, ani woli żeby to dalej ciągnąć, a mają zniszczone dzieciństwo, spędzone na żmudnych ćwiczeniach... – powiedział.

***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Jerzy Kisielewski
Gość: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 23.01.2015
Godzina emisji: 18.00

bch/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Herdzin: jaką "łatkę" przypną mi tym razem?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 23:52
Określenie "człowiek orkiestra" to dla niego za mało, bo i nad orkiestrami ma pieczę. Jako dyrygent. Konsekwentnie nie daje się zamknąć do żadnej muzycznej szuflady, a problem "jak to sklasyfikować" można mieć także z jego najnowszą płytą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Herdzin: moim największym bohaterem jest John Williams

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 23:40
- Mam hopla nie tylko na punkcie jego muzyki filmowej - przyznał w audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" kompozytor i multiinstrumentalista Krzysztof Herdzin.
rozwiń zwiń