X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dymek i obraz, czyli rozbieranie komiksu

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 22:00
O tym, czym jest komiks i jak o komiksie mówić, dyskutowaliśmy w Dwójce przy okazji wydanej właśnie po polsku słynnej teoretycznej książki "Zrozumieć komiks" Scotta McClouda.
Audio
  • Dyskusja wokół książki "Zrozumieć komiks" Scotta McClouda (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zrozumieć komiks z podtytułem Niewidzialna sztuka okrzyknięto sensacją już w momencie premiery w 1993 roku i do dziś jest to kluczowa pozycja, do której odnoszą się wszyscy badacze i miłośnicy tego medium (mat. promocyjne wyd. Kultura Gniewu)
"Zrozumieć komiks" z podtytułem "Niewidzialna sztuka" okrzyknięto sensacją już w momencie premiery w 1993 roku i do dziś jest to kluczowa pozycja, do której odnoszą się wszyscy badacze i miłośnicy tego medium (mat. promocyjne wyd. Kultura Gniewu)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Jeśli ktoś uważałby, że komiks potrzebuje jakiejś naukowej czy artystycznej nobilitacji (bo jest "podrzędny" wobec pokrewnych mu sztuk; bo jest "niepoważny" w porównaniu z tak zwaną poważną literaturą), książka Scotta McClouda powinna go usatysfakcjonować. – Ona pozbawia kompleksów ludzi związanych z komiksem – mówił Sebastian Frąckiewicz, krytyk komiksowy.

Na czym jednak polega magia komiksowych historii? Co sprawia, że sąsiadujące ze sobą obrazki - z tekstem, ale i bez - układają się w narrację? Kiedy to się zaczęło (już starożytni Egipcjanie?), jak w Polsce miał się komiks (co z kolorowymi historyjkami towarzyszącymi gumie do życia Donald?) i - dokąd "opowiadanie obrazem" zmierza?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Bartek Chaciński

Goście: dr Kamila Tuszyńska (medioznawca, narratolog), Sebastian Frąckiewicz (krytyk komiksowy), Maciej Parowski (pisarz, krytyk filmowy i literacki, Szymon Holcman (wydawnictwo Kultura Gniewu)

Data emisji: 16.03.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Audiokomiks. Żywe trupy wychodzą z obrazków

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 20:00
– Nie chcemy zastąpić komiksu. Robimy coś odrębnego, co może pozwoli dotrzeć do osób, które komiksów nie czytają – mówił scenarzysta i producent Michał Szolc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Martwy sezon". Komiksowy kolaż z Schulza

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 18:00
- Chciałem odejść od tradycyjnych wyobrażeń świata Schulzowskiego - mówił w Dwójce Kuba Woynarowski, autor powieści graficznej osnutej na motywach prozy Brunona Schulza.
rozwiń zwiń