Dymek i obraz, czyli rozbieranie komiksu

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 22:00
O tym, czym jest komiks i jak o komiksie mówić, dyskutowaliśmy w Dwójce przy okazji wydanej właśnie po polsku słynnej teoretycznej książki "Zrozumieć komiks" Scotta McClouda.
Audio
  • Dyskusja wokół książki "Zrozumieć komiks" Scotta McClouda (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zrozumieć komiks z podtytułem Niewidzialna sztuka okrzyknięto sensacją już w momencie premiery w 1993 roku i do dziś jest to kluczowa pozycja, do której odnoszą się wszyscy badacze i miłośnicy tego medium (mat. promocyjne wyd. Kultura Gniewu)
"Zrozumieć komiks" z podtytułem "Niewidzialna sztuka" okrzyknięto sensacją już w momencie premiery w 1993 roku i do dziś jest to kluczowa pozycja, do której odnoszą się wszyscy badacze i miłośnicy tego medium (mat. promocyjne wyd. Kultura Gniewu)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Jeśli ktoś uważałby, że komiks potrzebuje jakiejś naukowej czy artystycznej nobilitacji (bo jest "podrzędny" wobec pokrewnych mu sztuk; bo jest "niepoważny" w porównaniu z tak zwaną poważną literaturą), książka Scotta McClouda powinna go usatysfakcjonować. – Ona pozbawia kompleksów ludzi związanych z komiksem – mówił Sebastian Frąckiewicz, krytyk komiksowy.

Na czym jednak polega magia komiksowych historii? Co sprawia, że sąsiadujące ze sobą obrazki - z tekstem, ale i bez - układają się w narrację? Kiedy to się zaczęło (już starożytni Egipcjanie?), jak w Polsce miał się komiks (co z kolorowymi historyjkami towarzyszącymi gumie do życia Donald?) i - dokąd "opowiadanie obrazem" zmierza?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Bartek Chaciński

Goście: dr Kamila Tuszyńska (medioznawca, narratolog), Sebastian Frąckiewicz (krytyk komiksowy), Maciej Parowski (pisarz, krytyk filmowy i literacki, Szymon Holcman (wydawnictwo Kultura Gniewu)

Data emisji: 16.03.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/tj

Czytaj także

Audiokomiks. Żywe trupy wychodzą z obrazków

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 20:00
– Nie chcemy zastąpić komiksu. Robimy coś odrębnego, co może pozwoli dotrzeć do osób, które komiksów nie czytają – mówił scenarzysta i producent Michał Szolc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Martwy sezon". Komiksowy kolaż z Schulza

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 18:00
- Chciałem odejść od tradycyjnych wyobrażeń świata Schulzowskiego - mówił w Dwójce Kuba Woynarowski, autor powieści graficznej osnutej na motywach prozy Brunona Schulza.
rozwiń zwiń