Umer: uwielbiam jesień do 15 października

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 12:00
- Potem jej nie znoszę - mówiła wykonawczyni jednej z najpiękniejszych jesiennych piosenek. Artystka zdradzała, że "Koncert jesienny na dwa świerszcze" pierwotnie miała śpiewać Ewa Demarczyk.
Audio
  • Wywiad z Magdą Umer. Rozmawia Jerzy Kisielewski (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Magda Umer ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała pod koniec lat 60. w kabaretach studenckich
Magda Umer ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała pod koniec lat 60. w kabaretach studenckichFoto: Maciej Kłoś/Wikimedia/CC

- Tak sobie wymarzył Krzysio Knittel, kompozytor "Koncertu" - wspominała Magda Umer w rozmowie z Jerzym Kisielewskim. - Tak się złożyło, że komisja opolskiego festiwalu uznała tę piosenkę za niedostatecznie dobrą, więc Krzyś machnął ręką i dał mi ją na festiwal studencki Fama, z myślą, że kiedyś nagra ją jakaś prawdziwa wokalistka - śmiała się artystka. Ostatecznie "Koncert jesienny na dwa świerszcze" zapewnił Magdzie Umer nie tylko zwycięstwo na studenckiej imprezie w roku 1970, ale też otworzył drzwi na ogólnopolską estradę.

W Dwójce artystka wspominała nie tylko muzyczną karierę, do której podchodzi z dystansem, ale też rok 1968, który na zawsze ukształtował jej stosunek do ludzi i rzeczywistości.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jerzy Kisielewski

Gość: Magda Umer

Data emisji: 29.05.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/mc

Czytaj także

Lutosławski warszawski i latynoamerykański

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 10:00
– Byłam zaskoczona, że tak bardzo przypomina to latynoamerykańskie bolera – mówiła Magda Navarrete o "rozrywkowej" części twórczości Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń