"Klan" i "M jak miłość" to nie seriale

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 13:00
- Serial to film podzielony na części, mający jednak zamkniętą strukturę dramaturgiczną i posługujący się bogatę paletą filmowych środków - wyjaśniała reżyserka i scenarzystka Magdalena Łazarkiewicz.
Audio
  • Rozmowa o kondycji polskich seriali O wszystkim z kulturą(/Dwójka)
Marcin Dorociński wcielił się w głównego bohatera serialu Głęboka woda, nagrodzonego m.in. prestiżową Prix Italia. Czy dzieło Magdaleny Łazarkiewicz można w ogóle porównywać do tasiemców w rodzaju Klanu czy M jak miłość
Marcin Dorociński wcielił się w głównego bohatera serialu "Głęboka woda", nagrodzonego m.in. prestiżową Prix Italia. Czy dzieło Magdaleny Łazarkiewicz można w ogóle porównywać do tasiemców w rodzaju "Klanu" czy "M jak miłość"Foto: PAP/Stach Leszczyński

- Nie należy go więc mylić z telenowelą, sitcomem, operą mydlaną czy paradokumentem - dodała. Być może przeciętne aktorstwo, siermiężny humor i sztampowa realizacja to cechy tych właśnie gatunków, a nie - jak się powszechnie uważa - polskich seriali.

Dlaczego zatem nie powstają u nas telewizyjne dzieła na miarę "House of Cards", "True Detective" czy "Breaking Bad"? A może powstają, tylko nie docierają do masowej świadomości? - Potwornym zagrożeniem jest dziś tzw. formatowanie. Przecież powtarzając istniejące już rozwiązania, nie zainteresujemy świata. Brakuje w nas wiary, że potrafimy opowiadać ciekawe historie - oceniła reżyserka i scenarzystka Karolina Szymczyk-Majchrzak.

Jak się okazuje, niektórym polskim serialom udało się jednak zdobyć międzynarodowe zainteresowanie. Nowe wersje dwóch z nich trafią niedługo na ekrany telewizorów w dwóch europejskich krajach.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzący: Paweł Siwek

Gość: Magdalena Łazarkiewicz, Karolina Szymczyk-Majchrzak oraz Greg Zgliński (reżyserzy i scenarzyści filnmowi oraz telewizyjni)

Data emisji: 22.07.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/pg

mm

Czytaj także

"Gra o tron". Koniec internetowych cwaniaków

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 19:25
- Wcześniej przed każdym z odcinków najlepiej było wyłączyć internet. Teraz serial dogania książki, a nawet je wyprzedza - opowiadał w Dwójce Marcin Zwierzchowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Serial "Detektyw": apokalipsa jest tuż-tuż

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 17:30
- Jest tu wspaniała, powikłana akcja, świetne obrazy, muzyka. To wszystko składa się na bardzo integralną opowieść - mówi o serialu "Detektyw" prof. Zbigniew Mikołejko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seriale na najwyższym muzycznym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2015 13:00
Od "Twin Peaks", przez "The Knick", po "Detektywa". Oto najlepsze serialowe motywy muzyczne!
rozwiń zwiń