W cenie smartfona opłata dla artystów?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 19:00
W jaki sposób gwarantować twórcom dochody w czasach cyfrowej dystrybucji muzyki, filmów i książek? W Dwójce dyskutowaliśmy o opłacie od czystych nośników.
Audio
  • Dyskusja o opłacie od czystych nośników (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Co sądzić o odprowadzaniu opłat reprograficznych od smartfonów i tabletów?
Co sądzić o odprowadzaniu opłat reprograficznych od smartfonów i tabletów?Foto: SplitShire/Pixabay/domena publiczna

Opłata ta - jak przypominał Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego - ma za zadanie zrekompensować artystom ich potencjalne straty, które ponoszą z tytułu legalnego kopiowania przez konsumentów ich utworów.

- W dyskusji o opłacie należy wziąć pod uwagę trzy strony - mówił gość Dwójki. - Producentów, którzy są obciążani przez prawo tym obowiązkiem, twórców, którzy muszą godziwie zarabiać za swoją pracę, ale i konsumentów, którzy de facto ponoszą te koszty.

Jak zminimalizować obciążanie po stronie przedsiębiorcy i odbiorcy, a maksymalizować po stronie twórcy? Czy odprowadzanie opłat reprograficznych od smartfonów i tabletów to jedyna gwarancja zaspokajania praw artystów? Jak uniknąć wielokrotnego płacenia za to samo? Jak określać sferę ogólnodostępnej kultury, za którą trzeba będzie płacić symbolicznie lub w ogóle?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartek Chaciński

Goście: Krzysztof Lewandowski (dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS), Michał Kanownik (dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego), Kazimierz Monkiewicz (wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury odpowiedzialny za program Kultura Dostępna)

Data emisji: 3.09.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/pg

Czytaj także

Nie szanujemy własności intelektualnej

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 11:59
W skali światowej własność intelektualna ciągle nie może się doczekać należytej ochrony. Przynosi to znaczne straty twórcom, a także przedsiębiorcom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko Robin Thicke i Pharrell Williams "zapożyczyli" nuty

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 10:47
Ile razy zdarzyło się państwu pomyśleć: gdzieś to już słyszałem? Takie pytanie stawia Marcin Kusy i prezentuje zestaw piosenek do czegoś podobnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Publiczne odtwarzanie muzyki. Za co i komu trzeba płacić?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 13:24
Wynagrodzenie na rzecz twórców należy się za każde publiczne wykorzystanie utworu - mówił prawnik Jarosław Jastrzębski.
rozwiń zwiń