Polskie Radio
Section05
zaiks

Streaming muzyki w internecie. "Najbardziej bogacą się ci najwięksi"

- Ten system jest o tyle niesprawiedliwy, że tak naprawdę ci najwięksi najbardziej się bogacą. Jeżeli jest to na przykład Ed Sheeran czy Madonna, to oni są w czubie całej tej piramidki i dostają najwięcej z abonamentów płaconych przez użytkowników serwisów streamingowych - mówił w "Poranku Dwójki" Ferid Lakhdar, wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Zobacz więcej na temat:  streaming Roch Siciński MUZYKA tantiemy Dwójka internet Spotify Ferid Lakhdar

"Alicja w krainie umysłu". Premiera słuchowiska Polskiego Radia Dzieciom i Teatru Polskiego Radia

Polskie Radio Dzieciom i Teatr Polskiego Radia zapraszają na premierę słuchowiska "Alicja w krainie umysłu". Jest to prezent dla słuchaczy stacji z okazji Mikołajek. Scenariusz słuchowiska Kamili Biernackiej zajął II miejsce w konkursie "Mój świat" organizowanym przez Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko dla dzieci Teatr Polskiego Radia premiera radio dla dzieci radio dla rodziców

Wielki Splendor i nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia

Wielki Splendor przyznawany jest za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Teatr Polskiego Radia honoruje również debiutujących aktorów, reżyserów, dramaturgów i kompozytorów.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Teatr Polskiego Radia Jadwiga Jankowska-Cieślak Leon Charewicz Krzysztof Zaleski Tomasz Marzecki Sara Lityńska Ignacy Liss Tomasz Cyz Jakub Karpuk Maria Marcinkiewicz-Górna Krzysztof Czabański Janusz Kukuła Rada Mediów Narodowych

Premiera słuchowiska "Co trzeba zabrać na wędrówkę" na platformie podcastowej PR

Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl, jest już dostępne premierowe słuchowisko "Co trzeba zabrać na wędrówkę". Jest to dzieło, które otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie "Mój świat" zorganizowanym przez Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia i ZAiKS. Autorką nagrodzonego scenariusza jest Małgorzata Czerwień. Słuchowisko w reżyserii Janusza Kukuły. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko słuchowisko dla dzieci Teatr Polskiego Radia radio dla dzieci

Ku finałowi II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza

- Młodzi kompozytorzy i utytułowani twórcy zgłosili się do tego konkursu. Były nawet utwory nastoletnich kompozytorów (...), którzy propagują twórczość współczesną i próbują swoich sił w większych konkursach - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Anna Huszcza, sekretarz jury II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Dwójka Jakub Kukla filharmonia

Wyniki konkursu "Mój świat" na najlepsze scenariusze słuchowisk dla dzieci

"Co trzeba zabrać na wędrówkę" Małgorzaty Czerwień, "Alicja w Krainie umysłu" Kamili Biernackiej i "Ciemności nie trzeba się bać" Anny Furmanowicz to nagrodzone scenariusze słuchowisk Konkursu "Mój świat" Polskiego Radia Dzieciom, Teatru Polskiego Radia oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Nagrodzone słuchowiska zostaną zrealizowane i wyemitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  konkursy słuchowisko dla dzieci Teatr Polskiego Radia radio dla dzieci radio dla rodziców

ZAiKS patrzy w cyfrową przyszłość

- Trzeba zmienić kurs z reaktywnego na proaktywny. Internet ciągle wymaga bardzo dużo pracy, regulacji, uporządkowania w zakresie korzystania ze sztuki, muzyki. Musimy przygotowywać się na kolejne skoki: sztuczna inteligencja, metavers - gościem "Poranka Dwójki" był kompozytor, dyrygent, pedagog Miłosz Bembinow, który – jak poinformowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – został powołany na nowego przewodniczącego instytucji.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński Dwójka Ukraina KULTURA