Opryński: cała Europa miała udział w Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 18:28
- To nie jest tylko problem niemiecko-żydowski, ale całego kontynentu - mówił w Dwójce reżyser spektaklu "Punkt zero. Łaskawe", opartego na słynnej książce Jonathana Littella.
Audio
  • Janusz Opryński o spektaklu "Punkt zero. Łaskawe" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Janusz Opryński
Janusz OpryńskiFoto: PAP/Marcin Kalinski

Przedstawienie zrealizowane w lubelskim Teatrze Provisorium opowiada o mechanizmach zagłady z perspektywy Maxa Aue, członka elitarnej jednostki SS, melomana i estety zaangażowanego w mordowanie Żydów. Postać zaczerpnięta z książki "Łaskawe" staje się kluczem do rozważań o relacji w trójkącie ofiara-kat-świadek. - W Littelu jest ta niezwykła perspektywa europejska, że zagłady nie można byłoby dokonać, gdyby Europa nie pakowała ochoczo przedstawicieli narodu żydowskiego do pociągów. Europa miała w tym swój udział. Musimy to unieść - komentował Jan Opryński.

Reżyser mówił o intensywnych przygotowaniach do premiery i zgłębianiu tekstów poświęconych Shoah. Opowiadał też o żydowskiej przeszłości Lublina, który dla polskich Żydów był czymś w rodzaju Oxfordu. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Bartosz Panek

Goście: Janusz Opryński (reżyser) 

Data emisji: 9.02.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/mc

Czytaj także

"Walizka" - teatralna podróż po śladach Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 15:00
– Jedną z największych wartości tego tekstu jest jego otwartość – mówił reżyser Wawrzyniec Kostrzewski, twórca spektaklu "Walizka" według tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsce, na które Lublin czekał czterdzieści lat

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 16:17
W 2015 r. po dziesiątkach lat urzędniczej niemocy udało się dokończyć budowę Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Dziś nie tylko budynek placówki robi wrażenie.
rozwiń zwiń