X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie Larsa von Triera. "Wydobywanie się z traumy"?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 18:00
- Autorowi książki "Lars von Trier. Życie, filmy, fobie geniusza" udało się zerknąć za wyreżyserowany kadr, za którym von Trier się zawsze ukrywał - opowiadała w Dwójce Elżbieta Frątczak-Nowotny o nowej biografii duńskiego twórcy.
Audio
  • Rozmowa wokół książki "Lars von Trier. Życie, filmy, fobie geniusza" Nilsa Thorsena (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Może nową biografię Larsa von Triera należy potraktować jako jego kolejne dzieło?  Na zdj. Lars Von Trier w Cannes, 2011 r.
Może nową biografię Larsa von Triera należy potraktować jako jego kolejne dzieło? Na zdj. Lars Von Trier w Cannes, 2011 r.Foto: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Larsowi von Trierowi przez rok towarzyszył dziennikarz Nils Thorsen. Zaowocowało to powstaniem książki, która właśnie ukazała się po polsku. Nigdy nikomu nie udało się podejść tak blisko tego ekscentryka kina…

Jednak - o czym przypominano w audycji - Lars von Trier reżyseruje nie tylko filmy, ale i swoją postać. Jak podkreślała Magdalena Sendecka, tę strategię autokreacji można odczytywać różnie: - Być może jest to program, który on przed sobą postawił. Poznajemy go bowiem w tej książce również jako skrzywdzonego, nieszczęśliwego małego chłopca, którego całe życie jest wydobywaniem się z dziecięcej traumy.

Co wydarzyło się w dzieciństwie reżysera, z czym - być może – zmaga on się do dziś? W jakim sensie kreowanie się von Triera na "geniusza", tę swoistą megalomanię, można zinterpretować negatywnie: jako "drugą stronę lęku i cierpienia"? W audycji również m.in. o autoironii duńskiego twórcy czy o autobiograficznej stronie skandalizującej "Nimfomanki".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Elżbieta Frątczak-Nowotny (tłumaczka, znawczyni kina i teatru skandynawskiego) oraz Magdalena Sendecka (krytyczka filmowa i psycholożka)

Data emisji: 8.08.2016

Godzina emisji: 18.00

jp/mg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Von Trier i Virtenberg. Co zostało po Dogmie?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 20:30
Na ekranach kin można właśnie oglądać dwa filmy współautorów manifestu Dogma 95. Podpisany 20 lat temu dokument postulował radykalną zmianę języka filmowego.
rozwiń zwiń