Edward Pałłasz. Jak nie boisko, to sztuka

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 20:15
– Ja się rodziłem na scenie – tak o swojej twórczości mówił w Dwójce Edward Pałłasz, kompozytor i działacz środowiska artystycznego.
Audio
  • Rozmowa z kompozytorem Edwardem Pałłaszem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Edward Pałłasz był studentem Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Gdańskiej i Warszawskiej oraz muzykologii na UW. Kompozycji nauczył się sam
Edward Pałłasz był studentem Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Gdańskiej i Warszawskiej oraz muzykologii na UW. Kompozycji nauczył się samFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Artysta, który w latach 1995-1998 kierował Programem 2 Polskiego Radia, w audycji wspominał m.in. początki swojej twórczości, które przypadły na debiut w teatrze Bim-Bom, kierowanym przy Politechnice Gdańskiej przez Zbigniewa Cybulskiego.

Zdaniem 80-letniego twórcy, w jego życie wpisana była nie tylko muzyka, ale również scena teatralna. Przykładem tego wiele lat później była jego współpraca z Warszawską Sceną Kameralną.

- Nie było teatru operowego, który by zagrał wszystkie opery Mozarta w ciągu jednego sezonu i powtarzał je, a my tego dokonaliśmy – wspominał Edward Pałłasz. W audycji posłuchamy również o młodzieńczej fascynacji muzyką, która zaczęła się, ponieważ, jak wyznał w Dwójce Edward Pałłasz, "w piłkę grał słabiej i chciał się inaczej wyróżnić".

***

 Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadzi: Beata Stylińska

Goście: Edward Pałłasz (kompozytor, muzykolog)

Data emisji: 7.09.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/mg

Czytaj także

Echa puszczy w arcydziele Feliksa Nowowiejskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 12:00
- "Teka białowieska" należy do najwspanialszych osiągnięć polskiej chóralistyki pierwszej połowy XX wieku. Szkoda, że jest tak rzadko wykonywana - mówił w Dwójce Jan Łukaszewski, dyrygent i dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncerty POR. "To będzie sezon rocznic"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 10:00
- Rok Feliksa Nowowiejskiego uczcimy dużą formą podczas koncertu inaugurującego nowy sezon - o planach Polskiej Orkiestry Radiowej opowiadał dyrygent Michał Klauza.
rozwiń zwiń