"Nienazwane doświadczenie". Historie więźniów Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 20:00
- Ważne było tu to, by w ogóle wypowiedzieć to doświadczenie. Wiele z tych osób nigdy nie miało okazji opowiedzieć o sobie - mówiła Aleksandra Wójcik o bohaterach książki "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach".
Audio
  • Rozmowa wokół książek "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach" oraz "Klub Auschwitz i inne kluby" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment okładki książki Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach
Fragment okładki książki "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach"Foto: mat. promocyjne/wydawnictwo Znak Horyzont

- Chcieliśmy wsłuchiwać się w opowieści naszych bohaterów, także o tym, co wydarzyło się w ich życiu po wojnie - tłumaczył Maciej Zdziarski, drugi z autorów "Dobranoc, Auschwitz". Jak zauważyli goście Dwójki, byli polscy więźniowie obozów koncentracyjnych przez lata mieli trudności z wyrażeniem swoich straszliwych przeżyć.

Dlaczego, jak powiedziała Aleksandra Wójcik, "nie umiemy mówić o tym polskim doświadczeniu"? Jak wyglądają, i skąd się biorą, współczesne "próby relatywizowania niemieckiej winy"? I w jakim sensie opowieści byłych więźniów traktują również o "umiejętności cieszenia się z życia"?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski (autorzy książki "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach"),  Agnieszka Dauksza (autorka książki "Klub Auschwitz i inne kluby")

Data emisji: 26.01.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/ab

Czytaj także

Ludzie w nieludzkim miejscu. Auschwitz 70 lat po wyzwoleniu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 05:01
- Pamiętam sceny jak SS-mani z psami idą wzdłuż drutów albo gdy SS-man na dachu krematorium wsypuje cyklon B do komina, jakbym tam była - opowiada Zofia Posmysz, była więźniarka i pisarka.
rozwiń zwiń